Anayasa Mahkemesi'nin dün aldığı "Erişimin engellenmesi ifade özgürlüğünün ihlali" kararının ardından, Türkiye'de 20 Mart gününden beri engellenmekte olan Twitter'a yönelik yasak kalktı. YouTube engellemesi ise sürüyor.

Anayasa Mahkemesi’nin sosyal medya sitesi Twitter ile ilgili olarak aldığı karar, Bilgi Teknolojileri Kurulu'na (BTK) bugün ulaştı. Ardından, twitter.com'a erişimin yasaklanmasına neden olan mahkeme kararları Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın internet sitesinden tamamen kaldırıldı.

Bundan kısa bir süre sonra da Twitter'a erişimin önündeki engel kaldırıldı ve Türkiyeli kullanıcılar, VPN gibi aracılar kullanmaksızın twitter.com adresine erişmeye başladı.

TİB, çeşitli kullanıcıların hesaplarının askıya alınması yönünde farklı mahkemelerden alınmış kararları Twitter'ın dikkate almadığı gerekçesiyle, 20 Mart'ta Twitter'a erişimi engellemişti.

Anayasa Mahkemesi ise dün aldığı kararla Twitter'a erişim engelinin kaldırılması gerektiğine hükmetmişti.

Twitter'ın engellenmesiyle ilgili bireysel başvuruları görüşen Yüksek Mahkeme, "Erişimin engellenmesinin ifade özgürlüğünün ihlali" anlamına geldiğine oybirliğiyle karar vermişti.

Gerekçeli kararda "Twitter.com sitesine erişimin tamamen engellenmesini öngören işlemin kanuni dayanağının bulunmadığı ve bu sosyal paylaşım sitesine erişimin kanuni dayanağı olmaksızın ve sınırları belirsiz bir yasaklama kararı ile engellenmesinin demokratik toplumların en temel değerlerinden biri olan ifade özgürlüğüne ağır bir müdahale olduğu açıktır" ifadeleri kullanılmıştı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Anayasa Mahkemesi tarafından alınan 2 Nisan 2014 tarihli 2014-3986 sayılı bireysel başvuru kararı doğrultusunda 'Twitter.com' internet sitesine yönelik uygulanmakta olan erişim engelleme tedbiri kaldırılmaktadır. Gerekli teknik düzenlemeleri müteakip söz konusu site kullanıma açılacaktır" ifadelerine yer verildi.