Twitter, Trump'a yaptığı uyarıyı Soylu için de yaptı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun LGBTİ+ bireylere yönelik nefret suçu işleyen tweetine Twitter uyarı notu ekledi

Güncel 02.02.2021 - 12:19 02.02.2021 - 12:19

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Boğaziçili öğrencileri hedef göstererek attığı, "Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe-i Muazzama’ya yapılan saygısızlığı gerçekleştiren 4 LGBT sapkını gözaltına alındı!" ifadesinin yer aldığı tweetine ikinci yaptırım geldi. 

Twitter, Soylu'nun bu tweetini Fransa'da "Bu tweet, yerel yasalar uyarınca Fransa'da saklandı" notu düşerek gösterilmesini engellemişti. 

Aynı mesaja Türkiye'den ulaşmak isteyenler de tweetin başında şu uyarıyı görüyor: "Bu Tweet, nefret davranışı hakkındaki Twitter Kuralları'nı ihlal etti. Ancak Twitter, Tweetin erişime açık kalmasının kamu yararına olabileceğini belirledi."

Yaman Akdeniz de Twitter'ın eski ABD Başkanı Donald Trump'a uyguladığı kuralı Soylu'ya ilk kez uyguladığına dikkat çekerek şu mesajı paylaştı: 

"Twitter, Trump'a uyguladığı kuralı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya da ilk defa uyguladı. Tweetin nefret söylemi kurallarına aykırı olduğu belirtiliyor. Fakat bu uyarı ile isteyen tweeti okuyabiliyor. Bu Twitter Türkiye'ye gelir mi?"

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@