Twitter'ın eski Küresel Güven ve Güvenlik Başkanı Yoel Roth'un ABD'de 2020 başkanlık seçimlerinin ardından haftalık olarak Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile görüşmeler yaptığına işaret eden mesajlaşmaları yayımlandı. 

Hakan Bayrakçı CNN Türk yayında tırnaklarını kesti Hakan Bayrakçı CNN Türk yayında tırnaklarını kesti

Twitter'ın iç yazışmalarını ve belgelerini "Twitter dosyaları" adıyla Twitter üzerinden yayımlayan ve platformun yeni sahibi Elon Musk tarafından desteklendiği düşünülen Matt Taibbi, 6 Ocak 2021 Kongre saldırısından sonra şirket yöneticilerinin Slack üzerinden yaptığı konuşmaları paylaştı. 

6 Ocak'tan sonra gerçekleştiği belirtilen bir mesajlaşmada Roth'un takvimindeki bir zaman diliminden, "Kesinlikle Trump hakkında olmayan bir iş toplantısı ;)" diye söz ettiği görülüyor. 

Paylaşılan görüntülere göre Roth daha sonra tırnak içinde, "KESİNLİKLE FBI ile bir toplantı YAPMIYORUM YEMİN EDERİM" yazdığı görülüyor.

Roth başka bir mesajda, "FBI/ İç Güvenlik / Ulusal İstihbarat ile uyum içinde" olduklarını söylüyor ve başka bir paylaşımda "FBI'dan 2 tweetle ilgili olarak gelen rapordan" söz ediyor. Bahsi geçen tweetlerin 2020 seçim sonuçlarının inkar edilmesiyle ilgili olduğu iddia edildi.

Öte yandan Taibbi, eski Başkan Donald Trump'ın 6 Ocak Kongre saldırısından sonra Twitter hesabının kapatılmasıyla ilgili yapılan konuşmaları da paylaştı. 

Slack'te yapılan şirket için konuşmadaki ilgili mesajda Trump'ın paylaşımlarının teker teker analiz edildiği belirtilirken, "İçerik ve ne bağlamda söylendikleri önemli: Trump ve dostlarının bu seçimde yapmaya çalıştıkları ve son 4+ yılda söyledikleri göz önünde bulundurulmalı" yazdığı görülüyor.

Kaynak: T24