Valiliğin, "ÇED gerekli değildir" kararına karşı dava açan Tuzabat sakinleri, davayı kazandı. 

Muğla’nın Milas ilçesi Tuzabat Mahallesi’nde özel bir şirket tarafından yapılması planlanan boksit madeni çıkarma ve kırma-eleme-yıkama tesisi kurma projesi için Muğla Valiliği tarafından verilen “ÇED gerekli değildir” kararına karşı dava açan bölge halkı kazandı.

Tuzabat Mahallesi Yargöçen Tepesi Mevkii’nde verimli zeytinlik alanların bulunduğu ve balcılık faaliyetlerinin gerçekleştirildiği bölgeye yakın bir civarda özel bir şirket tarafından yapılması planlanan Grup Maden (Boksit) Ocağı Alan Genişletilmesi ve Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi” projesi için verilen 4 Mart 2021'de “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararı verilmişti

“ÇED gerekli değildir” kararına karşı yöre halkı adına Avukat Çağdaş Yörükoğlu tarafından açılan davada Muğla 1'nci İdari Mahkemesi itiraz yolu kapalı olmak üzere yürütmenin durdurulmasına karar vermişti.

Avukat Çağdaş Yörükoğlu, mahkemenin bölge halkının haklı olduğu kanaatine vararak, istinafa başvuru yolu açık olmak üzere ilgili idari işlemin iptaline karar verdiğini açıkladı. Yörükoğlu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Kurulmak istenen talan düzenine karşı her zaman dik duruşumuzu sergilemeye devam edeceğimizden şüpheniz olmasın. Bu yolda elini taşın altına koyarak, alınan bu kararda emeği olan tüm Tuzabat halkımıza teşekkür ederiz."