Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş’a; sosyal medya hesabında zamlı fiyat listesini paylaştığı tütün ürünlerinin reklam ve tanıtımını yaptığı suçlaması ile 237 bin 121 TL para cezası kesildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı, sosyal medya hesabında tütün ürünlerinin zamlı fiyat listesini açıkladığı gerekçesiyle Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş’a 237 bin 121 TL para cezası kesti.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı’nın Aybaş’a kestiği cezayı, 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun “Diğer koruyucu önlemler” başlıklı 3’üncü maddesinin birinci fıkrasına muhalefet gerekçesine dayandırdı.

Aybaş’a ceza kesilmesine neden olan kanun maddesi ise şöyle:

“Tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, marka veya alâmetleri kullanılarak her ne suretle olursa olsun reklam ve tanıtımı yapılamaz. Bu ürünlerin kullanılmasını özendiren veya teşvik eden kampanyalar düzenlenemez. Tütün ürünleri üreten ve pazarlamasını yapan firmalar, her ne surette olursa olsun hiçbir etkinliğe isimlerini, amblemlerini veya ürünlerinin marka ya da işaretlerini kullanarak destek olamazlar.”

Verilen cezayı sosyal medya hesabından duyuran Aybaş, şunları söyledi:

“Twitter’da zamlı listeleri doğru şekilde paylaştığım için tebligat gelmişti tüketiciyi bilgilendirmek için yaptığım paylaşımlarımdan dolayı 253,300 TL idari para cezası geldi. İtiraz etmiştik Tütün ve Alkol dairesi cezayı gönderdi. Esnaf nasıl bitirilir adlı eser ektedir.”

Kaynak: ANKA