Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5. Büyük Kongresi’ni “Çözüm biziz, sözümüz var” sloganıyla topladı.

Aralarında tutuklu bulunan önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın yer aldığı çok sayıda kişi HDP Kongresi’ne mesaj gönderdi.

Figen Yüksedağ, Gültan Kışanak, Gülser Yıldırım, Edibe Şahin, Nurhayat Altun’un açıklaması şu şekilde:

 HDP kadınların, gençlerin, emekçilerin kendi kaderini tayin etme mücadelesinin sarsılmaz kalesidir.

Merhaba umudun, özgürlüğün, barışın, adaletin, emeğin, doğanın ve insanı insan yapan direncin yoldaşları!

Bu büyük demokrasi şöleninde, bütün engelleri, kalleş saldırıları aşarak bir araya gelen siz değerli canlarımızı, arkadaşlarımızı sevgiyle sımsıcak selamlıyoruz. Zorlu ve çetrefilli bir süreçte parti yönetimini, politik üretimi başarıyla gerçekleştiren Parti Meclisimiz, Eş Genel Başkanlarımız, Kadın ve Gençlik Meclisimiz her ilde, ilçede, mahallede halk iradesini örgütleyen yoldaşlarımız, büyük kongreyle taçlanan demokratik direniş ve yeniden atılım sürecinin mimarlarıdır. İnsanlık dışı faşist zulme, acılara, yokluklara bir onur ve kararlılık abidesi gibi karşı duran halklarımız ve kadınlar ise HDP’nin kendisidir. Bugüne kadar ve bundan sonraki kazanımların asıl sahibidir.

“HDP HALKTIR, ZAPT EDİLMEZ HAKİKATTİR

Çok söze gerek yok. Öyle bir ufka geldik ki, en iyi ve en soylu direnenler kazanacak. Hayat ve hakikat tanığımızdır ki; HDP sadece kaybettirmeyi değil kazanmayı da iyi bilir. Nice ateş çemberlerinden geçtik, yine geçeriz. Nice barajı yıktık, yine yıkarız. HDP halktır, zapt edilmez hakikattir. Halklarımızın, kadınların, gençlerin, emekçilerin kendi kaderini tayin etme mücadelesinin sarsılmaz kalesidir. Ona tepeden bakanların göremeyeceği, gidemeyeceği bir yoldur. İsmin, cismin ve her türden zorba, kibirli siyasi tahakkümün ötesinde, kendi yolunda yürüme ferasetidir, ruhudur.

Böyle hayati, bıçak sırtı bir dönemde, HDP’nin açtığı üçüncü yolda birleşenler; hapishanelerden, sokaklara, Meclis’e kadar her yerde hiçbir mahkumiyete boyun eğmeyenler siyasetin dizilimini belirleyecek. İnançla, güvenle söylüyoruz ki, faşist nefret kurşunlarına hedef olan Denizimizin, miting meydanlarında katledilen canlarımızın, Suruç’ta linç edilen, işkenceyle öldürülen halkımızın ahı yerde kalmayacak.

Biliyoruz, yükselen sesiniz, iradeniz bütün kilitleri açacak. Zindanlardaki binlerce siyasi mahpusun, İmralı’daki mutlak tecrit altındaki Sayın Öcalan’ın esaretine karşı bir özgürlük çığlığı gibi yankılanacak. Elbette adalet mücadeleyle yerini bulacak. Bu umut ve inançla hepinizi yeniden ve yürekten selamlıyoruz. Sevgiyle, görüşmek dileğiyle…

SELAHATTİN DEMİRTAŞ VE ADNAN SELÇUK MIZRAKLI: BİZİM KİTABIMIZDA TESLİM OLMAK, BİAT ETMEK, YENİLMEK YOKTUR

Divanı, tüm katılımcıları ve çok değerli halkımızı en içten duygularımızla yürekten selamlıyoruz. Hukuk ve ahlak dışı tüm baskılara ve zorbalıklara rağmen dimdik ayakta durmayı başaran HDP bu kongre ile birlikte çok daha güçlü şekilde yürüyüşüne devam edecektir. Halkmızın iradesini, aklını, vicdanını ve direniş ruhunu hafife alan herkes bugüne kadar yanıldı, bundan sonra da farklı olmayacaktır. Halkımızın öncülüğünde sürdürülen mücadeleye biz de zindanlardan ses olmaya, ses vermeye devam edeceğiz. Bizim kitabımızda teslim olmak, biat etmek, yenilmek yoktur. Zulüm iktidarını alaşağı edip demokrasi, barış ve özgürlükleri sağlayıncaya kadar direnmeye devam diyoruz. Partimizle ve halkımızla el ele, yürek yüreğe bu mücadeleyi mutlaka zaferle taçlandıracağız.

Bu vesile ile tüm yönetim kademelerini kutluyor, yeni seçilecek arkadaşlara başarı ve dayanışma dileklerimizi iletiyoruz.

Kongremizin tüm halkımıza, dostlarımıza hayırlı olması temennisiyle hepinize sıcak selam, sevgi ve saygılarımızı gönderiyor, özgür yarınlarda yeniden buluşmayı diliyoruz.

Sebahat Tuncel, Zeynep Karaman, Aynur Aşan, Zeynep Ölbeci, Ayla Akat Ata, Pervin Oduncu, Meryem Adıbelli, Dilek Yağlı ve Ayşe Yağcı: Köyden şehire, tarlalardan fabrikalara, evlerden sokaklara mücadeleyi yükseltmenin zamanıdır

Sayın divan, sayın kongre delegeleri, çok değerli halkımız, sevgili dostlar, yoldaşlar; hepinizi mücadelemizin direngenliği ve coşkusuyla, kadın yoldaşlığının güzelliği ile selamlıyoruz.

Kongremizin Kürdistan ve Türkiye halklarının, kadınların, emekçilerin yaşadığı siyasal, ekonomik ve toplumsal sorunların çözümü için demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü bir yaşamı inşa etme azim ve kararlılığını göstereceğine inanıyoruz.

Bizler cezaevinde olsak da halkımızın eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış sorunlarına, kadınların eşitlik ve özgürlük sorunlarına karşı koşullarımız doğrultusunda mücadelemizi sürdürüyoruz. Halklarımızın yaşadığı sorunları, siyasi-ekonomik gelişmeleri takip ediyoruz. Sizler dışarıda, bizler içeride mücadele ederek bu zulüm düzenini değiştireceğimize inanıyoruz.

Köyden şehire, tarlalardan fabrikalara, evlerden sokaklara yaşamın her alanında mücadeleyi yükseltmenin zamanıdır.

Yeni yaşamı hep birlikte, sizler dışarıda bizler içeride direnerek, mücadele ederek kuracağız. Kendi geleceğimizi kendi ellerimizle şekillendirmek için yola çıkan HDP’nin kuruluşundan bugüne emek veren tüm yoldaşlara, halkımıza selam ve sevgilerimi sunuyor, görev alacak eş genel başkanlarımıza ve tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz.

LEYLA GÜVEN: KADIN ÖNCÜLÜĞÜNDE BİRLİKTE YÜRÜYEREK DÜZLÜĞE ÇIKACAĞIZ

Bizler Xarput zindanında bulunan 9 Kürt kadını olarak sizleri saygıyla selamlıyor, faşizme karşı ortaya koyduğunuz destansı direnişin ve güçlü iradenin önünde saygıyla eğiliyoruz. HDP’ye diz çöktüremeyenlere inat on binler olarak bir araya geldiğiniz kongremizin başarıyla gerçekleşmesini temenni ediyor, her anlamda yolunuz açık olsun diyoruz.

Şunu çok net belirtmeliyiz ki; Kürt halkı ne AKP-MHP’nin çürütme politikalarına muhtaçtır ne de iktidara talip olan üç ayaklı masanın bileşenlerinin karnından konuşan ürkek, cesaretsiz yaklaşımlarına muhtaçtır. Bizler, partimiz HDP’nin kuyumcu titizliğiyle hareket edip seçimlerde stratejik tutumuyla herkese en iyi cevabı vereceğini biliyoruz. Tecridin Sayın Abdullah Öcalan ile başlatıldığı ve bütün cezaevlerine, toplumun her kesimine yayıldığı; Kürtlerin, muhaliflerin, kadınların, işçilerin, emekçilerin, kısacası hakkını hukukunu arayan herkesin “terörist” ilan edildiği bu faşist rejimden hesap sormanın zamanı gelmiştir.

Değerli halkımız, asla umutsuzluğa düşmeden her zeminde birbirimize sarılıp, kadın öncülüğünde birlikte yürüyerek çıkacağız düzlüğe. Yoksulluğun, baskının, zulmün, hukuksuzluğun olmadığı bir düzlüğe… “Umut zaferden değerlidir” umudu diri tutarak yolumuza devam edelim. Herkese başarılar.

GÜNAY KUBİLAY, NAZMİ GÜR, ALİ ÜRKÜT: BÜYÜK DENİZLERDE YELKEN AÇANLAR BÜYÜK DALGALARLA BOĞUŞMAYI VE BÜYÜK DALGALARDA KULAÇ ATMAYI DA BİLİRLER

HDP, insanlığın evrensel ölçekte süregiden kurtuluş, özgürleşme ve barışçıl bir dünya yürüyüşünün bu topraklardaki biricik adresi ve sembolik ifadesidir. HDP’nin varoluşsal yol gösteren düşünce ezilen halkların özgür ve demokratik geleceğine ışık tutan bir projeksiyondur ve o projeksiyonu söndürmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. 

Eğer Türkiye, cumhuriyetin ikinci yüzyılını kazanmak istiyorsa, yeni seçim atmosferini solumaya başlarken, “İkinci yüzyılda nasıl bir Türkiye’de, nasıl bir cumhuriyette yaşamak istiyoruz?” sorusunu sormalıdır. Kürt sorununu demokratik çözüme kavuşturacak ve Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracak toplumsal ve siyasal bir iradeyi göstermeli, kalıcı barışın yolunu açmalıdır.

Büyük denizlerde yelken açanlar büyük dalgalarla boğuşmayı ve büyük dalgalarda kulaç atmayı da bilirler. Yeter ki alnımız ak, başımız dik, yüreğimiz pek olsun. Bu vesileyle 5. Büyük Kongremize başarılar diliyoruz. Hepinize selamlarımızı ve sevgilerimizi gönderiyor, saygılar sunuyoruz.

Serkeftin hevalno!

MÜCELLA YAPICI: KARANLIK GÜNLERDEN HEP BİRLİKTE GÜNEŞE ÇIKMAK UMUDUYLA KONGRENİZİ SELAMLIYORUM

Adalet eşitlik ve barışa en çok ihtiyaç duyduğumuz; aklımızın, fikrimizin neşemizin ve umudumuzun tutsak edildiği şu karanlık günlerden hep birlikte güneşe çıkmak umuduyla kongrenizi selamlıyorum. Kurtuluş yok bir başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!

Kongreye katılamayan siyasetçiler, kurumlar ve şahsiyetlerden gelen bazı mesajlar ise şöyleydi:

NESRİN NAS: BUGÜN TÜM DEMOKRASİ GÜÇLERİNİN YAN YANA OMUZ OMUZA HAKLARIMIZI TALEP ETME GÜNÜDÜR

Türkiye’nin geleceğe güvenle yürümesinin önünde en önemli mesele olan Kürt sorununun, derin toplumsal korkuları ve endişeleri köpürterek seçim kazanmayı hedefleyen kısır siyasete ve iktidarda kalmak için Kürt meselesini araçsallaştıran yaklaşımlara geçit vermemek tüm demokrasi güçlerinin ortak önceliğidir.

Bu nedenle bugün, siyasi partilerden sivil inisiyatiflere ve sivil topluma tüm demokrasi güçlerinin yan yana omuz omuza haklarımızı talep etme günüdür. Yüzyıllık cumhuriyet tarihinin en kritik dönemlerinden birini yaşadığımız bu zaman aralığında, Halkların Demokratik Partisi’nin 5’inci Büyük Olağan Kongresi’nin, hepimizi kucaklayan eksiksiz bir demokrasinin inşasına çok önemli katkı sunacağına inanıyor, başarılar diliyor, Kongre’ye katılan ve katkı sunan herkesi saygıyla selamlıyorum.

GÜLTEN KAYA: TARİHTEN, KİMLİĞİMİZDEN, HAKLILIĞIMIZDAN VE VARLIĞIMIZDAN ALDIĞIMIZ GÜÇLE ENGELLERİ AŞACAĞIZ

Kürt halkının yolunu, önüne düşürülen taşlar, kayalar zaman zaman tıkasa da, tarihten, kimliğimizden, haklılığımızdan ve varlığımızdan aldığımız güçle o engelleri aşacağımıza hep inanacağız. Sazımızdan tel koparanları bağışlamayacak, koparılan telleri sabırla onarıp, devam edeceğiz türkülerimize ve halaylarımıza.

Sayın Divan, Değerli Eş Başkanlar ve tüm halkımız;

Bu inançla ve kıymetli yol arkadaşım Ahmet Kaya’nın cümlesiyle kongrenizi ve sizleri “En içten devrimci duygularımla selamlıyorum” ve başarı diliyorum.

Hevalên hêja û delal, ez bi dil û can bi we re me, ji we hemiyan re rêz û silavên germ.

SUAVİ: KONGRENİZ BARIŞA VE ÖZGÜRLÜKLERE VESİLE OLSUN

3 Temmuz Pazar günkü Kongre için davet edilmiş olmama karşın, konserlerim nedeniyle aranızda olamayacağımı üzülerek paylaşmak istedim. Özellikle bu buluşmanın tarihsel öneminin ve sorumluluklarının bilincindeyim ve tüm katılımcılara yürekten başarı dileklerimi iletiyorum. Ülkenin içine sürüklendiği bu kaotik ortamdan HDP'siz bir çıkış/kurtuluş yolu yaratmanın olanağı kesinlikle yokken ırarla üretilen “yok sayma” dayatmalarına karşın, inatla “biz varız ve hep olacağız” diyen bir kararlılığın dalga-dalga yayılacağı bir kongreye vesile olmasını dileyerek, şahsınızda tüm katılımcıları selamlıyorum. Barışa ve özgürlüklere vesile olması dileklerimle, Kongreyi dostça selamlıyorum.

TARIK ZİYA EKİNCİ

Büyük kongreyi yürekten selamlıyor ve Kongreye başarılar diliyorum.  Sağlığım elvermediği için aranızda bulunmaktan yoksun kaldım. Üzgünüm.

Büyük Kongre, iktidarın devlete ait tüm şiddet araçlarını kullanarak HDP’ye karşı saldırıya geçtiği ve kapatılma davasının görülmekte olduğu bir ortamda yapılıyor. Buna karşın kongre çalışmaları büyük bir heyecanla hazırlıklarını tamamlanmış ve dünya siyaset sahnesinde yerini almıştır.

Türkiye’yi içine girdiği ekonomik, siyasal, yönetsel ve hukuksal çıkmazdan kurtaracak tek yol HDP 5. Büyük kongresinin belirlediği halkçı ve bilimsel ilkelerdir. Ülkemizi felakete sürükleyen iktidardaki siyaset erbabının HDP’yi tanımak ve ondan ders almak suretiyle siyaset yapmalarında sayılamayacak kadar çok ülke yararı vardır.

HDP’nin bu görkemli 5. Büyük Kongresini hazırlayan fedakâr kardeşlerimi candan kutluyorum.

5. Büyük Kongre Kararlarının dünya siyaset tarihine armağan edilmesini diliyor ve öneriyorum.

Platforma Kurdên Anatoliya Navîn:  Em bang li Kurdên Anatoliya Navîn dikin, xwedî li HDP derkevîn û piştgirîyê bidin HDP'ê.

HDP di qonaxeke ku Kurd û hêzên demokrat ji hêla hikumeta AKP-MHP ve hatine dorpêç kirin de kongreya xwe pêk tîne.

Bi hezaran endamên HDP'ê hatine zindan kirin.

Platforma Kurdên Anatoliya Navîn, PKAN'ê, prensîba HDP'ê, pirçandî, pir zimanî di avakirina xwe de, wek bingeh qebûl kiriye.

Wek PKAN, bang li Kurdên Anatoliya Navîn dikin, xwedî li HDP derkevîn û piştgirîyê bidin HDP'ê.

Dîsa em wek Platforma Kurdên Anatoliya Navîn, 5 emîn Kongra HDP pîroz dikin û ji Rêveberîya nû re serkeftinê dixwazin. Bi silavên şoreşgerî.

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK PLATFORMU

Derin ekonomik buhran, işşizlik yoksulluk ve ağır baskı koşullarında, savaşın operasyonların gölgesinde itirazlarını yükseltmekten, direnmekten bir an geri durmayanların,  umudunu ve kararlılığını büyütecek kongrenizi selamlıyoruz.

Kapitalizm dünyayı yıkıma doğru sürüklerken ülkemizin içinde bulunduğu bu tarihi dönemeçte, halklarımızın yakıcı sorunlarının çözülmesinde doğanın ve diğer canlıların haklarının da gözetildiği , toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, adil,  laik, eşit, özgür, emekten yana, engelsiz ve barışçı bir geleceğin kurulmasında halkların umudu halkçı bir seçenekte, bir demokrasi ittifakındadır.

Demokrasi güçlerinin ortaklaşmasına her zamankinden büyük bir ihtiyaç duyulduğu bu kavşakta “Çözüm biziz sözümüz var” şiarıyla toplanan kongrenizin halkın siyaset alanında aktif bir şekilde yer almasını sağlayacak bir halkçı seçeneğin inşasında umut verici bir adım olacağına inanıyoruz.

Hayatı, dünyayı dönüştürmek, değiştirmek şimdi her zamankinden daha mümkündür. Direnenlere, yeni bir dünya için, geleceğimizi kazanmak için cesaret ve umutla mücadele edenlere selam olsun