Diyarbakır'ın merkez Kayapınar İlçesi'nde köyden mahalleye dönüştürülen Talaytepe'de iki adayın yarıştığı muhtarlık seçiminde mevcut muhtar Mehmet Emin Gün, köydeki 282 kişinin oyunu almasına rağmen köyden sadece 51 kişinin oyunu alan Fatih Kavut, mahalle sınırları içinde bulunan Diyarbakır D Tipi Cezaaevi'ndeki tutuklu ve hükümlülerden aldığı 400'ün üzerinden oy ile muhtarlığı kazandı.

30 Mart yerel seçimlerinde birçok yerde ölümlü kavgalara neden olan muhtarlık yarışında Diyarbakır'da ilginç bir olay yaşandı.

Merkez Kayapınar İlçesi'ne 9 kilometre uzaklıkta olan ve sonradan mahalleye dönüştürülen 600 nüfuslu Talaytepe'de seçimlerde mevcut muhtar Mehmet Emin Gün ve Fatih Kavut aday oldu.

Gün, seçim sonucunda köyden 282 kişinin, rakibi Kavut ise 51 kişinin oyunu aldı. Köyden ezici bir çoğunlukla oy alan Mehmet Emin Gün, seçimi kazandığını sanırken, aynı mahalle sınırlarında bulunan ve çoğu KCK'den yargılanan yaklaşık 550 tutuklu ve hükümlünün kaldığı D Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki sandıklar açılıp oradaki tutuklu ve hükümlülerin muhtarlık oyları sayılınca durum tersine döndü.

Seçimi cezaevinde 400'ün üzerinde oy alan Fatih Kavut, kazanırken, köyden başarı elde etmesine rağmen mahkumların oylarını alamayan mevcut muhtar Gün, seçimi kaybetti.

CEZAEVİ MUHTARI

Mevcut muhtarı destekleyen köylüler, köylerine köylünün değil, cezaevindeki mahkumların iradesi ile muhtar seçildiğini belirterek, "Biz yeni muhtara artık köy değil cezaevi muhtarı diyoruz. Böyle olmaması lazımdı. Köylülerin oyu ile muhtar seçilmeliydi. Cezaevi köy sınırlarında ama oradaki mahkumlarla bizim bir iletişimimiz ve hukukumuz yok. Ama maalesef onların oyu ile köyümüze muhtar seçildi" dedi.

Seçimi köylülerin değil, mahkumların verdiği oy ile kaybeden mevcut muhtar Mehmet Emin Gün, köyün yüzde 90'ının kendisine oy verdiğini belirterek, "Rakibime köyden 51 oy çıktı. Köyden 51 oy almasına rağmen seçimi rakibim kazandı. Cezaevindeki mahkumlar ona ful oy kullandığı için o kazandı. 400'den fazla oy ana cezaevindeki mahkumlardan çıktı. Bizim köyün muhtarını cezaevindeki mahkumlar seçti. Cezaevi köyün sınırında olduğu için ne kadar mücadele ettiysek seçimi rakibim kazandı. Bir muhtarlık seçimiydi, milletvekili seçimi değildi. Biz bağımsız olduğumuz için mahkumlara ne faydamız ne zararımız, ne de hizmetimiz olur. Cezaevi müdürüne de sorarsanız muhtarın fonksiyonunun olmadığını size söyleyecektir. Neye dayanarak mahkumların hepsi ona oy kullanmış onu bizde bilmiyoruz. Cezaevinden bana da 109 oy çıktı. Galiba oradan tanıdık gardiyanlar vermiş. Mahkumlardan bana oy gelmedi. Köylüler bana itiraz et diyorlar, neyi itiraz edeceğiz. Anladığım kadar parti (BDP) ne dese mahkumlar o şekilde oy kullanmış. Galiba parti avukat aracılığı ile onlara söylemiş onlar da oy vermiş" dedi.