TÜSİAD, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu tebrik etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu dün mazbatasını alarak göreve başlarken, TÜSİAD’dan yapılan yazılı açıklamada, ‘İstanbul’da uzayan seçim sürecinin bitmesinden memnuniyet duyulduğu’ ifade edildi. Ekonomideki sorunların tespiti ve bunlara yönelik kalıcı çözümlerin aciliyetini koruduğuna dikkat çeken TÜSİAD, Avrupa Birliği’yle gümrük birliğinin güncellenmesi çağrısını da yineledi.

TÜSİAD açıklamasında şu değerlendirme yapıldı:

‘REFORM GÜNDEMİNE DÖNME FIRSATI’

İstanbul’da uzayan seçim sürecinin bitmesinden memnuniyet duyuyor, İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu tebrik ediyoruz. 31 Mart seçimlerinde seçilen tüm belediye başkanlarımıza başarılar diliyoruz. Seçim sürecinin ardından artık reform gündemimize hızla dönme fırsatımız var. Son dönemde bazı olumlu veriler gözlenmekle beraber talep koşulları halen zayıf seyrediyor. İşsizlikteki artış endişe vericidir. Yüksek enflasyon ve yüksek dış borç ekonomide kırılganlıkların devam ettiğini gösteriyor.

Bu çerçevede, ekonomimizdeki sorunların gerçekçi bir anlayışla tespiti ve bunlara yönelik kalıcı çözümler aciliyetini korumaktadır. Açıklanan tüm plan ve programların bütünlük içerisinde ayrıntılarıyla ve öncelikleriyle kamuoyuyla paylaşılarak zaman kaybetmeksizin uygulamaya geçirilmesi çok faydalı olacaktır. Eşzamanlı olarak başta hukuk devleti ve özgürlükler olmak üzere, dijital dönüşümden eğitime çok önemli yapısal reform önceliklerimiz bulunuyor.

‘SORUNLAR DİPLOMASI YOLUYLA AŞILMALI’

Uluslararası ilişkilerimizde de ekonomik dengelerimizi sarsabilecek tehditlere karşı gereken tedbirlerin alınmasını ve sorunların diplomasi yoluyla aşılmasını temenni ediyoruz. Ayrıca Avrupa Birliği üyelik sürecimiz çerçevesinde mevcut gümrük birliğinin güncellenmesi de ülkemizin küresel rekabet gücü açısından çok etkili olacaktır.