BBC muhabiri Mark Lowen, Türkiye’nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumuna karşı tepkisini değerlendirdi.

‘Hükümetin milliyetçi, tabanını memnun etmek için kamuoyu önünde sert bir söylem kullandığını ancak kapalı kapılar ardında istikrar istediğini’ öne süren Lowen, “Türkiye’nin söylemleri kısmen şov amaçlı” dedi.

'KAPALI KAPILAR ARDINDA DÜŞMANCA DAVRANILMIYOR'

Lowen, Türkiye'nin, bağımsızlık referandumunu ‘vahim bir hata’ olarak nitelendirmiş ve 'iç savaşa yol açabileceği'ni savunduğunu anımsatarak, tankların sınıra gönderilmesini ve Irak ve Suriye'ye asker gönderilmesini öngören tezkerenin mecliste oylanmasını tabanına dönük bir politika olarak yorumladı.

Lowen, "Ankara kapalı kapılar ardından bu kadar düşmanca davranmıyor" dedi.

'IRAK KÜRDİSTANI'NDA 1300 TÜRK ŞİRKETİ VAR'

Lowen,  Türkiye ve IKBY'nin ekonomik ilişkilerine de değinerek ,IKBY'nin bölgedeki petrolü Türkiye üzerinden ihraç ettiğini anımsattı.

IKBY’nde Türk şirketlerinin sayısının 1000'i aştığı ifade eden Lowen,  "Türkiye üzerinden her gün yüz binlerce varil petrol ihraç eden Kürdistan Bölgesel Yönetimi’yle güçlü bir ilişki inşa etti. Irak Kürdistanı’nda 1300 Türk şirketi faaliyet gösteriyor ki Erbil Havalimanı’nı da onlar inşa etti" dedi.

Lowen yazısının devamında referandum nedeniyle yaptırım tehdidinde bulunulmuş olsa da, petrol ihracatının ve THY'nin uçak seferlerinin sürdüğünü kaydetti.

'TÜRKİYE'NİN SÖYLEMLERİ ŞOV AMAÇLI'

IKBY'nin, Irak’ın kuzeyinde faaliyet gösteren PKK’ye muhalif olmasından da Türkiye'nin hoşnutluk duyduğunu savunan Lowen "Tüm bunlar, referandum sonucu ne olursa olsun, Türkiye’nin söylemlerinin kısmen şov amaçlı olduğuna, kapalı kapılar ardında esasında istikrar ve ikili ilişkileri sürdürmek istediğine işaret" ifadelerini kullandı.