Türkiye'nin en borçlu belediyesi ama AKP'li belediyelere 'borç' vermiş 

Milyarlarca lira borcu olan AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin AKP’li Gebze ve Başiskele ilçe belediyelerine mevzuata aykırı bir şekilde borç verdiği belirlendi 

Güncel 20.12.2020 - 11:25 20.12.2020 - 11:25

Sayıştay’ın Türkiye’nin en borçlu belediyesi olan AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 Yılı Denetim Raporu’nda çarpıcı tespitler yer aldı.  

Milyarlarca lira borcu olan AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin AKP’li Gebze ve Başiskele ilçe belediyelerine mevzuata aykırı bir şekilde borç verdiği belirlendi. 

Sayıştay’ın denetim raporunda, AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ilçe belediyelerine verdiği borcun kanuna uygun olduğunu iddia etse de raporda “Belediyelerin ilçe belediyelerine borç vermesine izin veren herhangi bir hüküm bulunmamaktadır” denildi. 

41 KİŞİYE ALMANYA GEZİSİ 

AKP'li belediyenin, “Yapım işi kapsamında belediye personelinin yurt dışına gönderdiğini” de belirleyen Sayıştay denetçileri, “Belediyenin, ‘Gebze Darıca Metrosu İnşaat ve Elektromekanik Sistemler Temini Montaj ve İşletmeye Alma’ ihalesi kapsamında 41 belediye personelini 2019 yılında ‘Inno-Trans Uluslararası Taşımacılık Teknoloji Fuarı’na katılmak üzere beş gün süreyle Berlin/Almanya’ya gönderdiğini” de ortaya çıkardı. 

Birgün gazetesinde yer alan habere göre, Sayıştay raporunda ise bunun mevzuata aykırı olduğu ifade edilerek, “Söz konusu iş kapsamında gezi ile ilgili (harcırah hariç) iaşe, ibate, ulaşım vb her türlü gider yüklenici tarafından karşılanmıştır” denildi. 

25 YILI AŞAN TAHSİSLER YAPILDI 

AKP'li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 Yılı Denetim Raporu’nda yer alan bazı çarpıcı tespitler ise şu şekilde yer aldı: 

- İhale kapsamında çalıştırılan işçilerin yıllık izinlerinin kanuna uygun şekilde kullandırılmadı. 

- Taşınmaz tahsis işlemlerinde mevzuat hükümlerine uyulmadı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait taşınmazların kamu kurum ve kuruluşlarına tahsisleri sırasında protokol yapılmadığı belirlendi. Kanuna aykırı bir şekilde 25 yılı aşan sürelerle taşınmaz tahsisleri yapıldı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@