BERLİN - Almanya 'da iktidarda olan ve kardeş parti olarak adlandırılan Hristiyan Demokrat Parti (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU), yeni seçim programı taslağında "Gerekli kriterleri yerine getirmediği için Türkiye 'nin AB 'ye tam üyeliğini reddediyoruz" ifadesi yer aldı. 

Radikal'de yer alan habere göre, Başkent Berlin'de yapılan CDU ve CSU Ortak Yönetim Kurulu toplantısında kabul edilen ortak seçim programını, CDU Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel ile CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer açıkladı. 

‘STRATEJİK İŞBİRLİĞİ’ İFADESİ CSU’NUN NET TAVRI DOLAYISIYLA PROGRAMA KONULMADI

Merkel, CSU'nun net tavrından dolayı, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin "stratejik işbirliği" ifadesinin programa konulmadığını söyledi. 

CSU Lideri Seehofer de Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin derinleşme sini istediklerini ancak kriterler yerine getirilmediği için Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduklarını yineledi. 

Program, yarın yapılacak ortak kongrede delegelerin onayına sunulacak. İki partinin taslak seçim programının 119. sayfasındaki AB bölümünde, Türkiye'ye yer verildi. 

‘GEREKLİ KRİTERLERİ YERİNE GETİRMEDİĞİ İÇİN’ 

Paragrafta, Türkiye ile ilişkilerin her alanda daha da derinleştirilmesi istenirken "Gerekli kriterleri yerine getirmediği için Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini reddediyoruz" ifadesi yer aldı.