Türkiye’de 16 Nisan’da yapılan anayasa değişikliği referandumunun resmi olmayan sonuçlarına itiraz eden yurttaşlar protesto eylemi gerçekleştiriyor.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) ‘mühürsüz oy’ kararı ve oylama sırasında yaşanan birçok şaibe ile sonuçlanan referandumun ardından Türkiye'nin her yerinde sokağa çıkma çağrıları yapıldı.

Yurdun çeşitli bölgelerinde sokağa çıkan yurttaşlara bazı kentlerde müdahale edildi.

Antalya ve İzmir'deki müdahalelerde toplam 23 kişi gözaltına alındı.

İZMİR: 10 GÖZALTI

İzmir Bornova'da YSK'nin skandal kararı ve oylamadaki şaibeleri protesto edenlere polis müdahale etti. Müdahalede 10 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

İSTANBUL

İstanbul Kadıköy'deki kitle "Bu seçim meşru değildir, HAYIR biz kazandık" sloganları atarak yürüyüş gerçekleştirdi.

İstanbul'da protestoların bir diğer noktası da Bakırköy'dü. Bakırköy'de yurttaşlar YSK'nin kararını ve seçim usulsüzlüklerini tencere tavalı yürüyüşle protesto etti.

Beşiktaş Kartal Heykeli önünde toplanan kalabalık grup ıslık ve alkışlarla yürüyüş gerçekleşti. Beşiktaş'ta protestolara katılım genişti.

Gazi mahallesinde yurttaşlar evlerinden tencere tava sesleriyle yurt genelindeki eylemlere destek verdi.

İstanbul'un çeşitli noktalarında gerçekleşen eylemlerde bir diğer adres olan Kartal'da da "HAYIR kazandı" adıyla eylem gerçekleştirildi.

İstanbul Avcılar’da Birleşik Haziran Hareketi Avcılar Meclisi’nin çağrıcı olduğu eylemde “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Avcılar Marmara caddesindeki eyleme de katılım oranı yüksekti.

ANKARA

Ankara'da ODTÜ'lü öğrenciler "HAYIR daha bitmedi yeni başlıyor" slogan ile yürüyüş gerçekleştirdi. Öğrencilerin caddeye inişini polis TOMA ile engelledi.  Öğrenciler polis barikatı karşısında basın açıklamalarını okudu.

'Hayır' oylarının önde olduğu Batıkent ve 100. Yıl Mahallesi'nde yurttaşlar tencere ve tavalarla şaibelerle dolu referandum sonuçları protesto etti.

SAMSUN

Samsun Türk İş kavşağında buluşan Samsunluları polis barikatı karşıladı. Polis barikatının karşısında yaptıkları basın açıklamasında referandum sonuçlarını ve YSK’yi protesto eden halk “hayır” demeye devam edeceklerini ilan etti.

ANTALYA

Antalya'da protestolara katılanlara polis müdahale etti. Müdahalede 13 kişi gözaltına alındı.

(Kaynak: Cumhuriyet)