ABD, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama'nın görüşmesine ilişkin açıklama yaptı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada iki liderin IŞİD'e karşı mücadelede koordinasyonu derinleştirme konusunu görüştüğü aktarıldı. İncirlik Üssü'nün kullanımına ilişkin yeni bir anlaşmaya varılıp varılmadığı konusunda yorum yapılmadı.

NEW YORK TİMES: 'OYUN DEĞİŞTİRİCİ'

Ancak Türkiye ile ABD arasında varıldığı belirtilen mutabakatın ayrıntıları, Obama yönetiminden ismi verilmeyen kaynaklar tarafından ABD basınına açıklandı.

New York Times haberinde, bir yetkilinin anlaşmayı, "Oyun değiştirici" olarak nitelediği belirtildi. Anlaşmaya göre Türkiye, IŞİD'e karşı hava operasyonları için ABD'nin İncirlik Üssü'nü kullanmasına müsaade edecek.

İNCİRLİK ÜSSÜ KOALİSYON UÇAKLARINA AÇILIYOR

ABD'yle varılan mutabakata göre eş zamanlı olarak atılması planlanan adımlar çerçevesinde İncirlik Üssü “koalisyon” uçaklarına açılacak. Belirli hatlar üzerinde ise güvenli bölge deklarasyonu ilan edilmesi gündemde.

ERDOĞAN VE OBAMA SURUÇ KATLİAMININ ARDINDAN GÖRÜŞMÜŞTÜ

ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suruç katliamı sonrası bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede,  ABD Başkanı'nın Erdoğan’a 20 Temmuz’daki Suruç katliamı ve 22 Temmuz’da Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesi nedeniyle başsağlığı dilediği ve saldırıları kınadı. İki tarafın IŞİD’e karşı mücadelede daha fazla işbirliği sözü verdiği açıklandı.

HÜRRİYET: 'ABD İNCİRLİK'İ KULLANMAYA ÇOK YAKINDA BAŞLAYACAK'

Hürriyet gazetesi ise ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkilinin Washington Temsilcisi Tolga Tanış ile görüştüğünü ve yetkilinin ABD İncirlik Üssü’nün kullanımına çok yakında başlanacağını söyledi. Yetkili üssün kullanımı konusunda kesin bir tarih vermezken, Türkiye’yle varılan mutabakatın Ağustos ayında yürürlüğe girmesinin beklendiğini söyledi. (Evrensel)