Dışişleri Bakanlığı'nda 2021 yılında çıkması gereken Büyükelçiler Kararnamesi belli oldu. Türkiye 9 yıl aradan sonra Kahire’ye bir büyükelçi atadı. Ancak Salih Mutlu Şen’in 'maslahatgüzar' olarak göreve başlayacağı öğrenildi.

Bakanlığa dışarıdan atanan ve halen Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Yavuz Selim Kıran, Zagreb'e büyükelçi olarak atandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun tebliğ ettiği kararname ile 10 kadın büyükelçi Türkiye'yi başkentlerde temsil edecek. Kararnamede 4 isim, bakanlık dışından büyükelçi olarak atandı.

Büyükelçiler kararnamesinin detayları şöyle:

‘KAHİRE'YE BÜYÜKELÇİ YOLU AÇILDI’

Kararname'de Kahire Büyükelçiliği de yer aldı. Mısır'da 2013'te darbe sonucu yaşanan hükümet değişimden bu yana boş olan Kahire'ye Salih Mutlu Şen, büyükelçi olarak atandı. Ancak Şen'in göreve büyükelçi olarak değil maslahatgüzar olarak başlayacağı, ilişkilerin normalleşmesi halinde ise büyükelçi olarak devam edeceği öğrenildi.

KADIN BÜYÜKELÇİLER

Kararnamede kadın büyükelçilerin çokluğu ise dikkat çekti. Kadın büyükelçilerden ikisi bakanlık dışından belirlendi. Antalya Diplomasi Forumu'nun eş düzenleyicisi olan Gülşen Karanis Ekşioğlu da dışarıdan atanan bir diğer kadın isim oldu.

Bakanlık dışından atanarak Kuveyt’te 2017’den bu yana Büyükelçi olarak görev yapan, eski Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’nın kardeşi Fatma Ayşe Hilal Sayan Koytak, yerine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Tubanur Dönmez, Kuveyt Büyükelçiliği'ne atandı.

Başak Yalçın Kito Büyükelçiliği’ne, Başak Türkoğlu Talinn’e, Ülkü Kocaefe Kamboçya’ya, Beste Pehlivan Bogota’ya, Tubanur Dönmez Kuveyt’e, Feral Çekerek Druç Kaptan Namibya’nın başkenti Widhoek’a, Deniz Çakır Helsinki Büyükelçiliği’ne, Gülşen Karanis Ekşioğlu Budapeşte’ye, Gül Büyükerşen El Salvador’a atandı.

DIŞARIDAN ATAMALAR

Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçmesiyle 2018'den bu yana bakan yardımcısı olarak görev yapan ancak ilk olarak AB Bakanlığı'nda göreve başlayan Yavuz Selim Kıran, Zagreb'e büyükelçi olarak atandı. Kıran, uzun süredir Zagreb'e atanmayı bekliyordu.

Dışarıdan atanan iki kadın büyükelçinin yanı sıra Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı'ndan daha önce Vatikan'a büyükelçi atanan ve bu unvanı kazanmış olan Mehmet Paçacı, bu kararname ile İslamabad Büyükelçisi olarak atandı.

KARİYER BÜYÜKELÇİLER

Kariyer meslek memuru 8 kadın büyükelçinin yanı sıra diğer kariyer büyükelçiler ise şöyle:

İshak Ebrar Çubukçu Antananarivo (Malgaşça), Levent Eler Birleşmiş Milletler Viyana Daimi Temsilcisi, Hakan Tekin Kopenhag, Yönet Can Tezel Stockholm, Mustafa Uygar Sertel Kişinev, İlhan Tuğ Meksika, Salih Mutlu Şen Kahire, Emir Salim Yüksel Kuala Lumpur, Kaan Atay, Kaan Orbay Tiflis, Ömer Faruk Doğan Rabat, Alp Işıklı Bujumbura (Burundi), Aydan Karamanoğlu Karakas, İsmail Çobanoğlu Hartum, Adnan Keçeci Malabo (Ekvator Ginesi), Özgür Çınar Niamey(Nijer), Subutay Yüksel Nairobi (Kenya), Murat Ülkü Kinşasa (Kongo), İshak Ebrar Çubukçu Antananarivo (Madagaskar) büyükelçileri olarak atandı.