Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, savcıya müşteki sıfatıyla ifade verdi.

Türkan Elçi, eşiyle ilgili soruşturma başlatan, gözaltı ve yakalama kararı veren ve eşini hedef haline getiren haberleri  yapanlardan şikayetçi oldu.

Elçi, “Eşime resen bir koruma verilmedi, olay yerinde can güvenliğini sağlamakla görevli olan polislerden de şikayetçiyim.” dedi.

Diyarbakır’da 28 Kasım günü Sur ilçesinde tarihi Dört Ayaklı Minare’nin önünde basın açıklaması yaptıktan sonra öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, şikayetçi sıfatıyla ifade verdi.

Türkan Elçi, bugün öğleden sonra Diyarbakır Adliyesi’ne gelerek soruşturmayı yürüten Savcı Umut İnci’ye ifade verdi. Elçi, eşinin bir televizyon programında yaptığı açıklamalardan dolayı sosyal medya üzerinden tehditler aldığını kendisine söylediğini anlattı.

Elçi, şunları kaydetti: “Bana korkmayayım diye çok fazla anlatmıyordu. Eşimin CNN Türk’te yaptığı açıklamadan dolayı hakkında soruşturma açılması nedeniyle hedef haline getirildiğini düşünüyorum. Çünkü olaydan bir hafta sonra İstanbul’a gittiğimizde yolumuzu kesen bazı kişiler ‘Siz TV’de ne demek istediniz, ülke bölünecek mi?’ diye sordular. Bu şekilde serzenişte bulunarak rahatsızlıklarını dile getirdiler. Medyada gözaltına alınmasıyla ilgili çok fazla haber yapılıyordu. Olayın bu şekilde büyütülmesi nedeniyle olayın vahametini anlamıştık. Ben eşime korkularımı anlattım ancak o cevap vermiyordu. Sadece tedirgin olduğunu anlıyordum.”