İnsansız hava aracı (İHA) Orlan'ın üreticisi St. Petersburg Teknoloji Merkezi, Türkiye'de düşürülen İHA'nın kendi şirketlerine ait olduğu haberlerini yalanladı.

Ria Novosti'nin haberine göre, şirket temsilcisi tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler yer aldı:

'Türkiye Genelkurmay Başkanlığı'nı kaynak göstererek sosyal medyada yer alan düşen İHA fotoğrafları daha çok hazırlanmış bir bilgi provokasyonuna benziyor. Yayınlanan fotoğraflardaki kesinlikle Orlan değil. Rusya'da böyle planörlü insansız hava aracı üretilmiyor. Resimdeki İHA kesinlikle uçakla vurulmamış. Zira cephane fırlatılması halinde kevgire dönerdi. 'Hava-hava' roketinden bahsetmeye bile gerek yok.'

'TÜRK PİLOTLAR, İHA'YI NASIL UYARDI?'

Şirket temsilcisi, insansız hava aracını vurmadan önce Türk savaş uçaklarının pilotlarının kimi ve nasıl şekilde üç kere uyardıklarını merak ettiğine de dikkat çekti: "Bizim Genelkurmay Başkanlığımız Suriye'de uçak ve insansız hava aracının kaybolduğuna dair tüm haberleri yalanladı. Bu açıklama en üst düzeyde, Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı tarafından yapıldı."

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) dün, Türk hava sahasında tespit edilen milliyeti belirsiz bir hava aracının düşürüldüğünü açıklarken, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu da, İHA'nın sınırın 3 kilometre içinde vurulduğunu söylemişti.

Bunun üzerine Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov ise İHA'ların planlandığı gibi görevlerine devam ettiğini söylerken, Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Dairesi Başkanı Andrey Kartapolov'dan İHA'nın Rusya'ya ait olmadığı açıklaması geldi. Kartapolov, ''Tüm insansız hava araçlarımız üslerinde ya da kendi görev alanlarında" dedi. (BirGün)