Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ile Gazi Üniversitesi’nden Hikmet Selçuk Gedik’in birlikte yaptığı ‘Türk Işınıyla tedavisiyle koronalı bir hastanın testi negatife döndürüldü” açıklamasına Diyarbakır Tabip Odası’ndan (DTO) tepki geldi.

DTO’dan yapılan açıklamada “Salgın giderek yayılmakta ilken Diyarbakır’daki yetkilileri popülist yaklaşımlardan ziyade epidemiyolojik veriler ışığında halk sağlığının biliminin gereklerini yerine getirmeye davet ediyoruz” denildi.

GAYRI CİDDİ AÇIKLAMALAR

Salgın tehlikesinin devam ettiğine dikkat çeken DTO açıklamasında şu ifadelere yer verildi: Salgın tehlikesinin devam ettiği Pandemi koşullarında bilim insanları ve tıp mensuplarının tedavi arayışları da yurttaşların beklentisi de olağandır. Bilimsel yaklaşımların evrensel metodolojisi ve uygulamaya geçme süreçleri bilinmektedir.

Bilimsel alanda ‘dünyada ilk kez’ vb iddialarla açıklama basına değil, bilimsel ortama yapılır. Bu süreçlerin ardından insana uygulama yapabilmek için gerekli fazlar geçilmiş ve etik sorumluluklar yerine getirilmiş olmalıdır.

Kamu otoritesi de bilim insanları da bilimsel yaklaşımın gerektirdiği hassasiyetleri gözeterek hareket etmelidir. Böylece yurttaşların doğru bilgilendirilmesi ve bilimsel ortamın düzeyinin korunması sağlanabilir.

Özellikle pandemi sürecinde benzerini daha önce de gördüğümüz magazinel ve gayrıciddi açıklamalardan kaçınmayı halk sağlığına dönük bir sorumluluk ve görev sayıyoruz.

Salgın giderek yayilmakta ilken Diyarbakır’daki yetkilileri popülist yaklaşımlardan ziyade epidemiyolojik veriler ışığında halk sağlığının biliminin gereklerini yerine getirmeye davet ediyoruz.”