Asgari ücretin belirlenmesinin ardından yazılı bir açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın asgari ücret açıklamasına tepki gösterdi.

Atalay, “Türk-İş 2023 yılı için belirlenen asgari ücretin, çalışanların aileleriyle birlikte geçim şartlarını karşılamadığı görüşündedir” dedi.

Türk-İş'in önerisi ise asgari ücretin sadece 500 TL üzerindeydi.

Cumhur, Millet'i kıl payı geçti: İYİ Parti'nin oy oranı dikkat çekti Cumhur, Millet'i kıl payı geçti: İYİ Parti'nin oy oranı dikkat çekti

Yazılı açıklama yapan Ergün Atalay, "Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi kesimi adına görev yapan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) temsilcileri, bugünkü mevcut sosyal ve ekonomik şartlarda, 2023 yılı için belirlenen asgari ücretin, çalışanların aileleriyle birlikte geçim şartlarını karşılamadığı görüşündedir. Kamuoyunun beklentisi de giderilmemiştir. Asgari ücretin yürürlükte kalacağı dönem boyunca meydana gelecek fiyat artışlarının gerisinde kalması söz konusudur. Ücretli çalışanların satın alma gücü bu nedenle azalmaktadır. Çalışanların satın alma gücünü koruyacak tedbirler uygulanmalıdır. Asgari ücret çalışmalarında işçi kesimi öncelikle ‘çalışanların kendileri ve aileleri için insana yakışır bir gelir’ elde etmeleri için çaba göstermiştir. Ancak bu talebimiz dikkate alınmamıştır. Yaklaşımımız işveren ve hükümet temsilcileri tarafından dikkate alınmış olsaydı, işçi kesiminin de onayıyla asgari ücretin oybirliğiyle tespit edilmesi ihtimali ortaya çıkabilirdi.” İfadeleri kullanıldı.

“İŞVEREN VE HÜKÜMET TEMSİLCİLERİ TARAFINDAN BELİRLENMİŞTİR”

Asgari ücreti belirleme çalışmaları sadece ücretli kesimi değil toplumun tümünü ilgilendirdiğini belirten Atalay, “Özelikle sendikasız işçilerin önemli bir bölümünün temel meselesi olan asgari ücretin işçi kesiminin savunduğu ilkeler çerçevesinde karara bağlanması, ülkemiz çalışma hayatı açısından önemli bir açılım sağlayacaktı. Anayasada asgari ücretin tespitinde ‘çalışanların geçim şartları’ göz önünde bulundurulması hükmü yer almaktadır. Ancak TÜİK bu konuda bir çalışma yapmaktan kaçınmıştır. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda görev yapan işçi temsilcileri, bu görüş ve düşüncelerle çalışmalara katkı yapmış ve asgari ücretin bu çerçevede belirlenmesi için çaba göstermiştir. Ancak, bilimsel, objektif yöntemler ve güvenilir verilerle tespit edilen taban ücret olması gereken asgari ücret -bir kez daha- pazarlık konusu edilmiş ve karar oy çokluğuyla, işveren ve hükümet temsilcileri tarafından belirlenmiştir. İşçi kesimi alınan karara katılmamıştır” dedi.

8 bin 500 liranın geçim şartlarını karşılamadığını belirten Türk-İş'in önerisi ise asgari ücretten sadece 500 lira fazla, 9 bin lira olmuştu. Türk-İş kasım ayı açlık sınırını, 7 bin 786 lira, yoksulluk sınırını 25 bin 364 lira, bir kişinin yaşama maliyetini ise 10 bin 171 lira olarak açıklamıştı.