Eski İstanbul Baro Başkanı Turgut Kazan 28 Şubat sürecinde cezaevine atılıp siyaseten yasaklandığını söyleyen Erdoğan'a hatırlatmada bulundu

Gözden kaçırmayın

DP'li Enginyurt'tan Aksaraylılara: AK Parti'ye verdiniz de verdiniz DP'li Enginyurt'tan Aksaraylılara: AK Parti'ye verdiniz de verdiniz

Avukat Turgut Kazan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 28 Şubat'la ilgili açıklamalarına "Bu değerlendirme, demokrasi açısından doğrudur, ama bugüne bakınca eksiktir" diyenrek yanıt verdi. 

Turgut Kazan'ın sosyalm medya hesabından yaptığı açıklamalar şöyle: 

Sayın ERDOĞAN, 28 Şubat’ı eleştirirken, şiir nedeniyle mahkum edilip siyasetten yasaklandığını söyledi. Bu değerlendirme, demokrasi açısından doğrudur, ama bugüne bakınca eksiktir.

Çünkü, yargılama boyunca kendisi görevden alınmamıştı, karar kesinleşince de yerine kayyum atanmadı. Belediye Meclisi oylarıyla GÜRTUNA başkan vekili seçildi. Bugün yaşadıklarımıza bakınca, bu birinci farktır.

Çok kısa süreli infazın da, savcı destekli, garsonlu/şefli, balıklı/etli ziyafetlerle geçtiği yazıldı, anlatıldı. Oysa şimdi, bir tweet, haber, makale, gösteri, her türlü eleştiri için önce tutuklanıyorsunuz.

Sonra, KAVALA örneğindeki gibi, bırakın ziyafeti, eşiniz / çocuklarınızla yüz yüze görüşmesiz, üstelik yıllarca süren bir işkenceyi yaşıyorsunuz. Bu ikinci farktır.

Siyasi yasağa gelince, CHP’nin önerisi ve desteği ile EVREN anayasasının 76. maddesi, 27.12.2002’de sayın ERDOĞAN için değiştirildi. Ve dahası, 78. maddeye bir fıkra eklenerek hemen milletvekili olması sağlandı. 

Oysa bugün tam tersi yapılıyor. Başta CHP, bütün muhalefeti engelleyebilme yolları aranıyor. Bu da üçüncü farktır. Elbet 28 Şubat eleştirilmelidir. Ama bu farkları görmemiz ve yaşadığımız günlerin çok daha baskıcı olduğu kabul etmemiz gerekir.