Tunus İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Velid Loguni, Sputnik’e yaptığı açıklamada, ülke genelinde akşam 8 ila sabah 5 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini ve güvenlik yeniden tesis edilinceye kadar yasağın geçerli olacağını belirtti.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da, ülkede son günlerde özel ve kamu mallarına yönelik saldırıların, ülke ve vatandaşların güvenliği için tehlike arz etmesi sebebiyle söz konusu kararın alındığı kaydedildi. Sokağa çıkma yasağının, sağlık birimleri ve gece çalışma zorunluluğu bulunanları kapsamayacağı vurgulanan açıklamada, karara aykırı davrananlar hakkında hukuki işlem başlatılacağı ifade edildi.

‘TUNUS’TA NELER OLMUŞTU?’

Tunus'un Kasrin vilayetinde Rıda Yahyavi isimli bir kişi ve bir grup üniversite mezunu genç, 2014 yılında düzenledikleri ‘iş talebi’ gösterileriyle valilik tarafından ilk işe alınacaklar listesine isimlerini yazdırmıştı.

Ancak geçen hafta sonu isminin hazırlanan listede olmadığını fark eden Yahyavi'nin protesto amacıyla tırmandığı direkte elektrik akımına kapılması sonucu ölümü, hükümet karşıtı protestolara yol açmıştı. Kasrin'de başlayan gösteriler, Silyane, Sidi Bu Zeyd, Kafsa, Bace, Cendube, Kayravan, Mehdiye, Safaks, Tatavin ve Medenin vilayetlerine de yayılmıştı.

(Kaynak: Sputnik)