Tunus Başbakanı Hammadi el-Cibali'nin, Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki'ye istifasını sunduğu bildirildi.

Kartaca'daki Devlet Konuk Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısıyla istifasını duyuran Cibali, "İstifam ve girişimimin başarısızlığa uğraması Tunus'un ve devrimin başarısızlığa uğraması değildir" dedi.

Kararını, ülkedeki siyasi elite güvenin yenilenmesi ve teknokrat hükümeti girişiminin başarısızlığa uğraması durumunda istifa edeceği yönünde verdiği söz nedeniyle aldığını vurgulayan Cibali, şöyle konuştu:

"Gelecek parlamento seçimlerine aday olarak katılmayacağım. Devlet tüm Tunusluların özgürlüğünü sağlamalıdır. Halkıma hizmet etmek için verdiğim sözlerimde duruyorum, ancak şartlarım var. Girişimim (teknokrat hükümeti) ülkeyi şiddet sarmalına düşürmeyi engellemek amaçlıydı, siyasi çekişmelerden uzakta önceliği kalkınma olan bir hükümet oluşturmayı hedeflemekteydi."

Cibali ayrıca koalisyonu oluşturan partilerin girişimine destek vermeleri için uğraştığını, "teknokrat hükümeti" önerisinin çözüm olarak hala geçerliliğini koruduğunu belirtti.

Siyasi çekişmelerden uzakta Tunusluları savunan bir hükümetin başına geçebileceğini dile getiren Cibali, "Seçim tarihini belirlemeyecek bir müstakbel hükümetin içinde olmayacağım" dedi.

GANNUŞİ'Yİ KABUL EDECEK

Tunus Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki'nin Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi'yi yarın makamında kabul edeceği belirtildi.

Nahda Hareketi'nden bir kaynak, Cumhurbaşkanı Merzuki'nin Gannuşi'yi telefonla arayarak, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na davet ettiğini bildirdi.

Yarın gerçekleştirilecek görüşmede, istifa eden Başbakan Hammadi el-Cibali yerine hükümeti kurma görevi verilecek ismin ele alınacağı kaydedildi.

Tunus'un geçici anayasasına göre, cumhurbaşkanı, Tunus Kurucu Meclisi'nde en çok sandalyeye sahip olan siyasi partiye hükümeti kurma görevini veriyor.