İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 'Fidanlar Bizden Meyveler Sizden' sloganıyla sürdürülen tarımsal destek programı kapsamında Menderes’in Karakuyu köyünde yapılan zeytin fidanı dağıtımına katıldı. Törende, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Maden Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklikle zeytinlik alanların madencilik faaliyetlerine açılmasına tepki gösteren Soyer “Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle zeytinlik alanlar için verilen ölüm fermanını derin bir üzüntü ve hayretle karşıladım. Zeytin ağaçlarının ‘sonrasında rehabilite edilip eski haline getirilmek' şartıyla yok edilmesi asla kabul edilmez. Yüz yaşındaki zeytin ağacı söküldükten sonra eski haline getirilemez. Bugün Ege Bölgesi başta olmak üzere Anadolu'nun birçok farklı yeri, asırlık zeytin ağaçlarıyla dolu. Bu yönetmeliğin Türkiye doğasını ve zeytin ekonomimizi de yok edeceğinin farkında değil misiniz? Yok etme hükmü verdiğiniz kimi zeytin ağaçları bin yaşından daha büyük. Hepimizden daha yaşlı. Çok sayıda ülkeden daha yaşlı. Zeytin ağaçları Resmi Gazete'den daha yaşlı. Onlar bize ait değil. Biz onlara aitiz” dedi.

'MADEN OCAKLARINI DEĞİL, YAŞAMI CİDDİYE ALIYORUZ'

Yeni yönetmeliğin iptali için dava açtıklarını anımsatan Başkan Soyer, şunları söyledi: "Büyükşehir Belediyesi, bu kabul edilemez düzenlemeye karşı yürütmeyi durdurma talebiyle yönetmeliğin iptali davasını açtı. Bir kez daha yineliyorum; barışın ve bilgeliğin sembolü olan zeytin ağaçlarını yok edemeyeceksiniz. Yaşamı yok edemeyeceksiniz. Çünkü bizim derdimiz yıkmak değil, yapmak. Çünkü biz, maden ocaklarını değil, yaşamı ciddiye alıyoruz. Öylesine ciddiye alıyoruz ki yaşamayı, yetmişimizde bile mesela zeytin dikebiliriz. Hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil. Yaşamak ağır bastığından. Her daim, her zaman, yaşamak ağır bastığı için… Bu korkunç yönetmeliğin değil, zeytinlerin yanındayız.

Neden bu bereketli toprakların verdiği ile zenginleşmiyoruz? Hiç düşündünüz mü? Çünkü bu bereketli toprakların ürettiğini, sadece birilerini zengin etmek için kullanıyorlar. Bu bereketi üretenlerin emeğinin karşılığını vermeden sadece üç beş zengini daha da zenginleştirmek için kullanıyorlar. 'Başka Bir Tarım Mümkün' derken tam da bunu kastediyoruz. Başka bir ülke de mümkün. Bu yoksulluğun olmadığı, bu işsizliğin olmadığı başka bir ülke mümkün. Köye geldiğim andan beri anneler bana evlatlarının özgeçmişlerini veriyorlar. İçim parçalanıyor. Bu topraklar bu yoksulluğu hak etmiyor. Göreceksiniz, bambaşka bir ülkeyi hep birlikte kuracağız. Alın terinizin, emeğinizin karşılığını aldığınız bir ülkeyi hep birlikte kuracağız.”

Soyer'e tarıma ve çiftçiye verdiği destekten dolayı teşekkür ederek konuşmasına başlayan Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar ise “Zeytin, bölgemizin değerli tarım ürünlerinden biridir. Bizler de bu değere sahip çıkmak adına üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Çünkü zeytin gelecektir, berekettir, umuttur” diye konuştu. Programın ardından Başkan Soyer, köylülerle bir araya geldi.

25 İLÇEYE 200 BİNİN ÜZERİNDE FİDAN

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Fidanlar Bizden Meyveler Sizden” sloganıyla sürdürdüğü tarımsal destek programı kapsamında bugüne kadar İzmir genelinde üreticiye 2 buçuk milyon zeytin fidanı olmak üzere toplamda 5 milyon fidan dağıtımı yapıldı. Nisan ayına kadar sürecek yılın ilk dağıtım döneminde ise 25 ilçede 142 bini zeytin olmak üzere armut, ayva, dut, elma, erik, kayısı, nar, şeftali, vişne cinsi toplamda 58 bin meyve fidanı dağıtılacak. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı veya Ziraat Odası Çiftçilik Belgesi sahibi üreticiler, mahalle muhtarlıkları aracılığıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden fidan talebinde bulunabiliyorlar.

Kaynak: ANKA