Genel ekonomik durum beklentisi endeksi kasım ayında 87,1 iken, aralık ayında yüzde 0,5 oranında artarak 87,5 değerine yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tarafından açıklanan tüketici güven endeksi, aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 oranında azaldı. Kasım ayında 65,2 olan endeks, aralık ayında 65,1 olurken yılın en düşük seviyesini aralık ayında görmüş oldu. 

Türkiye İstatistik Kurumu'nun  verilerine göre, genel ekonomik durum beklentisi endeksi kasım ayında 87,1 iken, aralık ayında yüzde 0,5 oranında artarak 87,5 değerine yükseldi. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha kötü olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azalmasından kaynaklandı.

İstanbul'da simite zam İstanbul'da simite zam

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,8 oranında azalarak kasım ayında 84,6 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha kötü olacağını bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi ekim ayında 70,88 iken, kasım ayında %0,1 oranında artarak 70,95 olurken, ekim ayında 21 olan tasarruf etme ihtimali endeksi, kasım ayında 18 değerine düştü.