T24 yazarı Tuğçe Tatari, Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık'ın Sezgin Baran Korkmaz ile adının anılması üzerine Twitter'dan paylaşım yaptı.

Şık’a art arda 8 soru yönelterek bu soruları yanıtlamasını isteyen Tatari, “Kara para aklayan bir adamın yalısına hangi tarihte ve sıfatla gittin?” diye sordu.

Tatari'nin paylaşımları şöyle oldu:

“1 senedir yanıt bekleyen şu soruları rahatlıkla yanıtlayabilmeli,

1- Kara para aklayan bir adamın yalısına hangi tarihte ve ne sıfatla gittin?

2- SBK 5 Aralık 2020 tarihinde Türkiye’yi terk etti. Senin ‘ziyaret ettim ve yazdım’ diye bahsettiğin yazı 10 Ocak 2021’de yayınlandı. Bu zaman dilimini nasıl açıklıyorsun?

3-Bu yazıyı yazmak için Sbk’nın yurt dışına çıkışını özel olarak mı bekledin?

4-Bahsettiğin yazıda başsavcı vekili Hasan Yılmaz’ın SBK’nın mal varlığından tedbir kararını kaldırdıktan 1 hafta sonra Adalet Bakanı yapılmasını - Yılmaz’ı kollayan bir şekilde-  ‘bu bir terfi değil rutin işlemdir’ değerlendirmesini hangi hukuki argümana göre yaptın?

5- Haber görüşmesi için gittiğini söylediğin o yalı görüşmesinde kara para aklayıcısı SBK’ya neden ve nasıl ‘fakirlere yardım’ yapması konusunda öneride bulundun?

6-Bahsettiğin ‘market yardımı’ miktarı 100 bin lira mıydı?

7-Sbk’nın parasıyla yapılacak yardımı çeşitli kuruluşlara önerip red edildin mi?

8- Bu ‘yardım aracılığı’ işine vekil olarak mı gazeteci olarak mı soyundun?

Konuyu şahsileştirmek istiyorsun farkındayım.

Veyis veya SBK hakkında ağızına almadığın hakaret ve ithamları sırf seni eleştirdiğim için çekinmeden sıralıyorsun. Karanlık diyorsun, ahlaksız diyorsun. Karnından konuşma Ahmet, ne demek istiyorsan açıktan söyle. Hodri meydan!”.

NE OLMUŞTU?

Şık, hakkında 'kara para aklama' ve 'dolandırıcılık' suçlamalarından soruşturma açılan ve Amerika Birleşik Devletleri'nde tutuklu bulunan Sezgin Baran Korkmaz'ın kendisinin de aralarında bulunduğu gazetecilerle ilişkisine dair sosyal medyadaki iddialar üzerine açıklamalarda bulunmuştu.

Şık, "Pusuda bekleyen çakallara diyeceğim o ki buradan bana çamur bulaşmaz size de ekmek çıkmaz" demişti.