Türkiye'yle düzenleyeceği sığınmacı zirvesi öncesi meclise seslenen Tsipras, şartlarını açıkladı

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Avrupa ülkelerinin sığınmacı politikasını eleştirdi.

Avrupa Birliği ülkelerinin Mart ayında Türkiye'yle düzenleyeceği sığınmacı zirvesi öncesi meclise seslenen Tsipras, Yunanistan'ın şartlarını açıkladı.

NTV'de yer alan habere göre, sığınmacı krizinde yükün tüm ülkelere eşit olarak dağıtılmasını isteyen Tsipras, “Yoksa zirvede alınacak kararlara Atina onay vermeyecek. Ülkemizin insan deposuna dönüşmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Gözden kaçırmayın

Fransa'da Castex istifa ederken 30 yıl sonra ilk kez bir kadın başbakan olarak atandı Fransa'da Castex istifa ederken 30 yıl sonra ilk kez bir kadın başbakan olarak atandı

"Kendi sınırına teller örüp, bir tane sığınmacıya dahi kapısını açmayı kabul etmeyen ülkelere tahammül göstermeyeceğiz” diyen Yunan Başbakan, “Sığınmacı krizinin getirdiği yük ve sorumlulukların eşit olarak dağıtılması mecbur kılınmazsa Yunanistan hiçbir anlaşmaya onayını vermeyecek” ifadesini kullandı.

2016'nın ilk 2 ayında 100 bin sığınmacının ulaştığı Yunanistan, AB liderleriyle 66 bin sığınmacının 8 ülkeye gönderilmesi konusunda anlaşmıştı. Ancak anlaşmanın üzerinden 5 ay geçmesine rağmen sadece 318 sığınmacı nakledildi.