ABD'nin eski başkanı Donald Trump, Ukrayna krizinden halefi Joe Biden'ı sorumlu tuttu. Trump yazılı bir açıklama yayımlayarak, "Eğer doğru ele alınsaydı, şu an Ukrayna'daki durumun yaşanması için hiçbir sebep yoktu. Ben Vladimir Putin'i çok iyi tanıyorum ve şu an yaptığını Trump yönetimi döneminde asla yapmazdı" ifadelerini kullandı.

Trump, Rusya'nın Biden yönetimi döneminde 'çok çok zengin hale geldiğini', petrol fiyatlarının iki katına çıktığını ve 'yakın zamanda da üç, dört katına çıkacağını' öne sürdü. 

ABD'nin eski başkanı, Rusya'ya uygulanan mevcut yaptırımların 'bir ülkeyi ve stratejik bir noktadaki toprakların büyük kısmını ele geçirme' karşısında zayıf olduğunu savunarak, "Şimdi başladı, petrol fiyatları giderek yükseliyor ve Putin, her zaman istediğini almakla kalmıyor, aynı zamanda petrol ve gaz fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle giderek daha da zenginleşiyor" iddiasında bulundu.

Trump, "ABD Trump yönetimi yönetimi döneminde enerji konusunda bağımsızdı ki, bu daha önce hiç sahip olmadığımız bir şeydi ve petrol fiyatları düşük seyredecekti. Şimdi ülkemiz ne kadar büyük bir karmaşa içinde!" ifadelerini kullandı.

Trump, yönetimi boyunca siyasi muhalifleri ve uzmanlar tarafından Rusya yanlısı olmakla suçlanmış; başkanlık seçimlerinde Moskova'nın kendisinin lehine müdahale ettiği iddiaları da eksik olmamıştı. ABD'nin eski başkanı aynı zamanda, Ukrayna hükümetini kendisini desteklememesi halinde askeri yardımı kesmekle de tehdit etmiş, Kırım'ın Rusya toprağı olduğunu söyleyerek ilhak nedeniyle 2014'te dayatılan yaptırımları da kaldırmaya çalışmıştı.