Dün akşam saatlerinde “yüksek ses ve gürültü” gerekçesiyle sokağı ablukaya alan polis ekipleri, trans kadınları darp etti.

Trans kadınların evlerine coplarla giren polisler, biber gazı sıkarak şiddeti sürdürdü.

Yaşanan olayda beş trans kadının yaralandığı ve darp raporu aldığı öğrenilirken, konu ile ilgili emniyetle görüşen avukatlara, 'emniyetin böyle bir operasyondan haberi olmadığı' yönünde cevap verdiği belirtildi.

Duvar’dan Cihan Başakçıoğlu’nun haberine göre, Trans kadınların hukuki girişimde bulunacağı öğrenildi.

'KURTULAMASAYDIM KENDİMİ DÖRDÜNCÜ KATTAN AŞAĞI ATACAKTIM'

Sokakta oldukları esnada yüksek ses ve gürültü gerekçesiyle polis ekiplerinin geldiğini ve kendilerine saldırdığını ifade eden trans kadın, “Yukarıya evime kaçtım. Evin içinden gözaltına almaya çalıştılar. Evime çıkarken yakalayıp saçlarımdan tutup kafamı demire vurdu. Diğer arkadaşımı da saçlarından çekip merdivenlerden yuvarladılar. En son evin içine kadar geldiler. Biber gazı sıktılar. Kurtulamasaydım kendimi dördüncü kattan aşağı atacaktım. Bu ihtimali de düşündüm” diye konuştu.

'ŞEKER KOMASINA GİRDİM, NE AMBULANSA NE İNSÜLİNE İZİN VERİLMEDİ'

Darp olayının ardından şeker komasına girdiğini ancak tedavisine bile izin verilmediğini anlatan trans kadın, şöyle devam etti:

“Şeker hastasıyım. Sinirlenince şekerim yükseldi. Şeker komasına girdim. Ambulans çağırdık. Abluka kurup ambulansı sokağın içine sokmadılar. İnsülinimi arkadaşlarım aşağıdan getirmeye çalıştılar ancak izin vermediler. Hem ben hem de arkadaşlarım darp edildi. Gerekçeleri de yüksek sesle gürültü olduğu. Kapılarda coplarla beklediler. Polislere karşı herhangi bir direnç göstermedik. Durduk yere yüksek sesi bahane edip bizleri gözaltına almak istediler. Suçsuzduk. Komşularımız bizden yana tavır sergilediler. Video çeken komşularımıza da hakaret ettiler.”

Arkadaşları ile birlikte darp raporu aldıklarını da belirten trans kadın, olayla ilgili gerekli hukuki girişimlerde bulunacaklarını da söyledi.

DAHA ÖNCE DE ŞİDDET VE TEHDİT SÖZ KONUSU OLMUŞTU

Öte yandan geçtiğimiz günlerde de aynı bölgedeki trans kadınlara yönelik baskı ve şiddet olayları gündeme geldi. Yaklaşık bir hafta önce aynı sokakta yaşayan kadınlar, sokakta sohbet ederken bekçilerin “Burada durmayın” diyerek kendilerine müdahale ettiğini anlatmıştı. Sonrasında tehdit edildiklerini de ifade eden trans kadınlar, konu ile ilgili şikayetçi oldu. Ocak ayında ise yine aynı sokakta 4 kişinin çivili sopalarla saldırıp gasp etmeye çalıştığı kadınlar, polisin yanına koşarak yardım istemiş ancak “Benim görevim seni korumak değil” cevabı ile karşılaşmıştı. Yaşanan bu olay tepkilere neden olmuştu.