Libya Sağlık Bakanlığı, başkent Trablus’ta faaliyet gösteren iki grup arasında dün sabah başlayan ve şiddetlenerek devam eden çatışmalarda ölü sayısının 23'e, yaralı sayısının 140'a yükseldiğini açıkladı.

Çanakkale açıklarında mülteci teknesi battı: 4'ü çocuk, 6 ölü Çanakkale açıklarında mülteci teknesi battı: 4'ü çocuk, 6 ölü

Bakanlıktan yapılan ayrı bir açıklamada ise "Trablus'ta Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ve sağlık merkezlerinin sabahın ilk saatlerinden itibaren hedef alındığı ve bombalandığı" belirtildi.

Açıklamada, çatışmalarda Trablus'taki tüm hastanelerin hedef alınmasından endişe edildiği belirtilerek kentteki tüm sağlık kurumları, acil durum merkezleri ve ambulansların silahlı çatışma tehlikesinden korunması çağrısı yapıldı.

ABD'nin Trablus Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada da Trablus'ta sivillerin ölümüne neden olan şiddetli çatışmalardan derin endişe duyulduğu kaydedildi.

Libya'da Ulusal Birlik Hükümeti de yaptığı açıklamada, Trablus'ta yaşanan silahlı çatışmalara tepki göstermişti.

DEVLET YÜKSEK KONSEYİ’NDEN ÇATIŞMALARI DURDURMA ÇAĞRISI

Libya Devlet Yüksek Konseyi, başkentte yaşanan çatışmaları kınadığını açıkladı. Konsey tarafından yapılan yazılı açıklamada, sivillerin ölümüne ve maddi zarara neden olan çatışmaların derhal durdurulması çağrısı yapıldı.

Başkentte yaşanan olaylarda, sorumluluğun ilk kurşun sıkan tarafa ait olduğunun altının çizildiği açıklamada, "Devlet kurumlarının tek bir çatı altında birleştirilmesi ve seçimlerin yapılması için çalışmaların bir an önce tamamlanması konusundaki tutumumuz sabittir” denildi.

Çatışmalar nedeniyle Libya Eğitim Bakanlığı lise bitirme sınavlarını iptal ettiğini açıklamış, Libya Hava Yolu Şirketi Libyan Wings ise Türkiye ve Tunus seferlerini geçici olarak durdurmuştu.