Tozkoparan sakinlerinin mücadelesi “TOZKOPARANT” belgeseliyle anlatılacak

Ömer İbrahimoğlu / Demokrat Haber

İstanbul’un Güngören ilçesine bağlı Tozkoparan Mahallesi, Güngören Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan ilan edilmişti. Evlerini terk etmeleri istenen mahalle sakinleri, karara karşı büyük bir mücadele vermişti. Tozkoparan sakinlerinin mücadelesi “TOZKOPARANT” belgeseliyle anlatılacak. Belgesel 2 Şubat 2022’de saat 19.00’da, Güngören Erdem Beyazıt Kültür Merkezinde izlenilebilecek.

Güngören Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan ilan edilen Tozkoparan Mahallesi sakinleri evlerinden çıkarılmak istenmişti. Halk buna tepki göstermişti. Kentsel dönüşümden sonra ortaya çıkan ekstra ücretler için mahalle sakinleri, “Biz ekonomik anlamda zor durumdayız, kentsel dönüşüm sonrası bizden istenen ekstra ücreti veremeyiz,” demişti. Ve evlerinden çıkmama kararı almıştı.

Gözden kaçırmayın

AKP’li Cahit Özkan ve Ömer Çelik'ten fotoğraf: Sıkı dostlar arasına kimse giremez AKP’li Cahit Özkan ve Ömer Çelik'ten fotoğraf: Sıkı dostlar arasına kimse giremez

Güngören Belediyesi, Tozkoparan Mahallesindeki evlerin kapılarına tebligatlar bıraktı. Tebligatlarda, mahalle sakinleri 30 gün içinde evlerinin boşaltılması isteniyordu. Boşaltmadıkları takdirde elektrik, su, doğalgazlarının kesileceği yazıyordu. Tozkoparanlılar geri adım atmadı.

Polis ve zabıtalar eşliğinde evleri boşaltılmaya çalışan mahalle sakinleri polislerle çatışmıştı. Güngören Belediyesi kentsel dönüşüm kararına karşı kararlı bir duruş sergileyen Tozkoparan halkını yıldırmak için elektrik, su ve doğalgazını da kesmişti.

Tozkoparan halkı sokakta mücadeleyi bırakmadığı gibi hukuksal açıdan da mücadele etmeye devam ediyordu.

Bu mücadele mahalle sakinlerinin olumlu sonuç almasına neden olmuştu. Danıştay, belediyenin mahallerine yönelik alınan riskli alan kararına “yürütmeyi durdurma” kararı verdi. Tozkoparan halkı Danıştay’ın verdiği kararı Güngören Belediyesinin önünde kutlamıştı.