Gazeteci Metin Cihan sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda Türkiye Gençlik Vakfı'nda (TÜGVA) görev yapan yöneticiler hakkında kendisine gelen bilgi ve iddiaları aktardı.

Metin Cihan, TÜGVA'da yönetici olan ve çalışmadan maaş aldığını belirttiği isimleri paylaştı.

Metin Cihan'ın paylaşımları şöyle oldu:

"TÜGVA yöneticileri hakkında içeriden gelen bilgileri paylaşacağım. Özellikle, çalışmadan aldıkları maaşları ve devlet kurumlarında nasıl koltuk kaptıklarını vurgulayacağım. Yanıt hakları saklıdır yanlışım varsa düzeltebilirler.

İbrahim Beşinci ile başlayalım. TÜGVA yönetim kurulu üyesi. Yıllardır Bağcılar Belediyesi'nde "proje sorumlusu" kadrosunda yer alıyor. Normalde gururla paylaşabileceği bu bilgiyi herkesten saklar çünkü işe gitmez, çalışmaz, sadece düzenli maaş alır.

Yanlış yazdığımı fark ettim, başkası düzeltmeden ben düzelteyim:) "Proje sorumlusu" değil "proje uzmanı" olacaktı. Diğer bilgiler doğru bildiğim kadarıyla 6 yıldır böyle takılıyor. @ibrahim_besinci susacaktır. O halde belediye başkanı @LokmanCagirici açıklama yapmalıdır.

TÜGVA'DAN İDDİALARA YANIT

Metin Cihan'ın paylaşımlarına TÜGVA'dan da yanıt geldi. "Bir kişinin özel sektörde ya da kamuda çalışması yasal olarak vakıf yöneticisi veya üyesi olmasına engel değildir" denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Türkiye Gençlik Vakfı, misyonu ve vizyonu belli olan, genel merkezdeki yöneticilerinin, il - ilçe yöneticilerinin "gönüllülük esasıyla" gençlere karşılıksız olarak hizmet ettiği, işi, gücü, mesleği olan kişilerin bulunduğu görünür, şeffaf ve güzide bir kuruluştur.

Türkiye Gençlik Vakfı'nda istihdam edilen personellerimiz hariç:

Yönetim Kurulu Üyelerimiz, il Temsilcilerimiz ve diğer vakıf yöneticilerimiz gönüllülük esasıyla vakıf çalışmalarında bulunmaktadır. Her biri kendi mesleklerini icra etmektedir.

Gönüllülük esası ile yapılan bu çalışmalarda kişilerin istediği okulu okuma ve istediği mesleği yapma hürriyeti dün olduğu gibi bugün de vardır ve yasaldır.

Bir kişinin özel sektörde ya da kamuda çalışması yasal olarak vakıf yöneticisi veya üyesi olmasına engel değildir.

Bu şeffaf ve yalın gerçeğe rağmen vakıf yöneticilerimizin meslekleri ve çalıştıkları yerler üzerinden hedef alınması, haklarında iftira atılması sadece kara propogandadır.

Mesleklerini yaparken vakıf çalışmalarında gönüllü olarak çalışmaları takdir edilesi bir durum olması gereken yöneticilerimizin mesleklerine vakıf aracılığı ile kavuşmuş gibi gösterilmesi kara propagandadır, bu kara propogandayı asla kabul etmiyoruz.

Yurt dışındaki etki ajanları ve yurt içindeki gazeteciler, bazı siyasiler bu durumu kara propaganda malzemesi yapmak yerine, eğer bir sorun olarak görüyorlarsa kendilerine hodri meydan diyoruz, bu iddialarını yargıya taşımalarını bekliyoruz.

Sosyal medyadan iftira atarak, yalan söyleyerek, tehdit ederek, hedef göstererek bizleri yıldıramayacaklarını açık bir şekilde ilan ediyoruz."