CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, sosyal konut projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Torun, "Fiyatlar, daha bir gün geçmeden zamlandı. TOKİ Başkanı çıktı, bir gün sonra Erdoğan’ı yalanladı" dedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki gün önce Beştepe’de yeni sosyal konut projesinin tanıtımı yaptı.

Erdoğan, TOKİ tarafından yapılacak 2 artı 1 konutların 240 ay vade ve aylık 2 bin 280 TL taksitle 608 bin TL, 3 artı 1 konutların ise 240 ay vade ve aylık 3 bin 187 TL taksitle 850 bin TL olacağını duyurdu.

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, bugün yaptığı açıklamada, TOKİ Başkanı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı’nın, Erdoğan’dan bir gün sonra, büyük şehirlerde yapılacak konut fiyatlarını farklı açıkladığını belirtti.

"VATANDAŞI KANDIRMA PROJESİ ÇIKTI"

Torun, "Dağ fare doğurdu. İktidarın, alayla valayla açıkladığı sosyal konut projesi, vatandaşı kandırma projesi çıktı. Erdoğan, 2 artı 1 konutların fiyatını 608 bin lira, 3 artı 1 konutların fiyatını 850 bin lira olarak açıklamıştı. Fiyatlar, daha bir gün geçmeden zamlandı. TOKİ Başkanı çıktı, bir gün sonra Erdoğan’ı yalanladı. 2 artı 1 konut fiyatının 608 bin lira değil, büyük şehirlerde 780 bin lira olacağını açıkladı. Çevre Bakanı çıktı, 3 artı 1 konutların 850 bin lira değil, büyük şehirlerde 950 bin liradan başlayacağını söyledi. Ev alma hayali kuran vatandaş şimdi hangisine inanacak?" ifadelerini kullandı.

"VATANDAŞ BİR YIL TAKSİT ÖDEDİKTEN SONRA EVİNE GİREBİLECEK"

"Bunun adı, ucuz pazarlamacı gibi milleti kandırmaktır" diyen Torun, "Bu demek oluyor ki şimdi vatandaşın ödeyeceği taksit tutarları da artacak. Sözleşmeler imzalandığında bu tutarlar daha da değişecek. Üstelik taksitler, her yıl iki kere memur maaşlarına göre zamlanacak. Ayrıca dar gelirli vatandaş, bir yıl taksit ödedikten sonra evine girebilecek" dedi.

"NİYE BUNLARI VATANDAŞA ANLATMADIN"

Torun, "Erdoğan’a soruyoruz; ‘müjde’ diyerek açıklama yaparken niye bunları vatandaşa anlatmadın, niye gerçekleri vatandaştan gizledin? Bilerek mi vatandaşa yalan söyledin, yoksa yine mi kandırıldın? Bu iktidar, açıkça, ev sahibi olmak umuduyla başvuru yapan yüz binlerce vatandaşı fiyat oyunlarıyla kandırmıştır" diye konuştu.

Kaynak: ANKA