TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’a 30 yıl hapis cezası verildi.

Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan'a yönelik “terör örgütü yöneticisi olmak” ve “terör örgütü üyeliği” iddialarıyla Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davada, 30 yıl hapis cezası verildi.

Gökkan ve avukatları Berfin Gökkan, Özüm Vurgun ve Muharrem Şahin duruşmada hazır bulundu.

Duruşmayı, TJA, Rosa Kadın Derneği üye ve yöneticileri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) vekilleri Remziye Tosun ve Nuran İmir ile birçok kadın izledi.

İddia makamı, bir önceki duruşmada Gökkan’ın 2 kez “terör örgütü üyesi olmak” ve bir kez de “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla ayrı ayrı hapis cezasıyla cezalandırılmasını istemiyle verdiği mütalaasını tekrarlayarak, tutukluluk halinin devamını talep etti.

GÖKKAN SAVUNMA YAPMADI

Kürtçe konuşması tercüman aracılığıyla Türkçeye çevrilen Gökkan, savunma yapmayacağını belirterek, “Ben Ayşe Gökkan, TJA dönem sözcüsüyüm. Ben TJA’yı toprağa düşen, havaya düşen, suya düşen cemre gibi değerlendiriyorum. Bu cemreyi bu gün İran’da, Afganistan’da, Kürdistan’da, Meksika’da ilerlemiş bir cemre olarak değerlendiriyorum. Bu mahkemede ilk günden beri adil savunma hakkım ihlal edilmiştir. Kadın avukatlarım, baro başkanımız ve bütün avukatlara karşı da hak ihlalleri yapılmıştır. 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi başkanı ve heyeti bu saldırıyı bütün dünyaya karşı yapmıştır. Bu sebeple yapabileceğim bir savunma yoktur" dedi.

Gökkan’ın avukatı Berfin Gökkan, bir önceki duruşmada, mahkeme başkanın talimatıyla avukatların polis tarafından müdahale edilerek salondan çıkarıldığını hatırlatarak, “Müvekkilimiz 9 celsedir adil tarafsız bir mahkeme huzurunda yargılanmamaktadır. Biz bu nedenle esas hakkında savunma yapmıyoruz” ifadelerini kullandı.

"BU BİR KUMPASTIR"

Avukat Özüm Vurgun da geçen duruşmada avukatların dışarı atılmasını hatırlatarak, “Biz bir kumpasla karşı karşıyayız. 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde gizli tanık beyanı alınmıştır. Tanık beyanı zaten yalandır. Bunun bu şekle çevrilmesi, bunun bu dosyaya, müvekkilimiz ile özdeşleştirilme haline getirilmek istenmektedir. Yargı mensuplarınca kumpas yapılmıştır. Bu bir kumpastır. Reddettiğimiz mahkeme heyetine karşı savunma yapmayacağımızı belirtmek istiyoruz” diye konuştu.

Avukat Muharrem Şahin ise savunma yapmayacaklarını, savunma haklarını daha sonraki mahkeme süreçlerinde kullanacaklarını ifade etti.

30 YIL HAPİS CEZASI

Mahkeme, Gökkan’ın alt sınırdan uzaklaşarak “terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla 12 yıl, yine “terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla 7 yıl 6 ay, “terör örgütüne bilerek isteyerek yardım etmek” suçlamasından 7 yıl 6 ay, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 3 yıl hapis cezası verildi.

Gökkan’a toplamda 30 yıl hapis cezası veren mahkeme heyeti, Gökkan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

"ASLA GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ"

Aralarında TJA aktivistleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP milletvekilleri Remziye Tosun, Nuran İmir, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Özüm Vurgun ve kadın örgütleri temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi duruşma sonrası, adliye binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz yaptı.

Ayşe Gökkan’a verilen cezanın kadın mücadelesine geri adım attırma amacı taşıdığını ifade eden Aydeniz, “Ayşe Gökkan’a verilen bu cezanın saray tarafından verildiğini biliyoruz. Bu cezalara karşı asla geri adım atmayacağımızı belirtmek istiyoruz. Dosyanın içerisinde hiçbir şey olmamasına rağmen toplam 30 yıl vermenin nasıl bir kin, nasıl bir korku ve yönetememe hali içerisinde olduklarını çok net bir şekilde görüyoruz biz kadınlar” dedi.

"BU KARARIN HÜKMÜ YOK"

Verilen hiçbir cezanın kadınlar tarafından hükmünün olmadığını kaydeden Aydeniz, “Bu cezaları tanımıyoruz. Biz kadınlar, demokrasiyi oluşturana kadar, kadın özgürlüğünü sağlayana kadar mücadele edeceğimizi belirtmek istiyoruz" dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı