The Guardian, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında "Erdoğan'ın ezeli rakibi mi olacak, yoksa siyasetten men mi edilecek?" başlığıyla geniş bir haber analiz yayınladı. İmamoğlu The Guardian'a, "Şu an gündemimde cumhurbaşkanlığı seçimleri ya da cumhurbaşkanlığı yok" dedi.

İngiliz kuruluşun, İmamoğlu'nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla ve savcının siyasi yasak istemiyle yargılandığı davanın 1 Haziran'da görülecek olan karar duruşması öncesinde yayınladığı haberde, dava ve genel olarak Türkiye'deki adaylık tartışmaları ele alındı.

Haberde, İBB Başkanı için şu ifadeler kullanıldı: "İmamoğlu, Türkiye'nin Karadeniz kıyısına dayanan ortak kökenlerine rağmen, bilgili ve adanmış bir sosyal demokrat olarak kendisini Erdoğan’ın zıddı gibi konumlandırmaya çalışıyor. Onu eleştirenlere göre iktidara fazla istekli; Münih Güvenlik Konferansı'na giderek veya Türkiye hükümetindeki birçokları için hâlâ kadim bir düşmanın başkenti olan Atina ile İstanbul arasında gayrı resmi bir ortaklık kurarak imajını güçlendiriyor. Fakat destekçileri için de, İmamoğlu Erdoğan'ın 20 yıllık yönetimine ve ülkenin otokrasiye kayışına meydan okunması için Türkiye'nin en büyük umudunu temsil ediyor. En geç gelecek sene düzenlenecek seçimlerde, CHP içinde cumhurbaşkanı adayı olarak öne çıkabilir."

'İMAMOĞLU, KILIÇDAROĞLU'NDAN DAHA İYİ BİR KONUMDA'

Ancak The Guardian, mahkemeden çıkacak karara dikkat çekerek, "(İmamoğlu'nun) siyasi yükselişi kısa süre içinde en büyük engele takılabilir" dedi. Haberde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a karşı olası cumhurbaşkanlığı adaylarına dair yapılan anketlerde, İmamoğlu'nun Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'tan sonra ikinci çıktığı ancak CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan daha iyi bir konumda olduğu savunuldu.

The Guardian İmamoğlu'nun olası adaylığının belediye başkanlığı koltuğunu bırakması anlamına geleceğini belirtirken, böyle bir durumda ne yapacağı sorulan İmamoğlu ise "Bu sorunun çözümü altılı masadan gelmeli" dedi.

'Cumhurbaşkanlığı adaylığı' ile ilgili sorulara cevap vermeyi reddeden İmamoğlu, “Cumhurbaşkanlığı veya seçimi ile ilgili bir gündemim yok” diye konuştu.

'SOSYAL DEMOKRAT BU AYARTMAYA DÜŞMEZ'

Gazeteyle söyleşisinde İstanbul'da Belediye Meclisi'ndeki çoğunluğun iktidar kanadına ait olması nedeniyle çözülemeyen birçok sorun gibi taksi sorununa da değinen İmamoğlu, "Bu konuda üzgünüz. Gerçekten çözümler bulmaya çalışıyoruz. Özellikle ulaşım konusunda yaşanan şey kısmen komik, kısmen trajik. Üç yıldır taksi sorununa ve diğer meselelere çözüm bulmaya çalışıyoruz fakat bütün kararlarımız engelleniyor” dedi.

İmamoğlu, iktidarın belediyelere yönelik engellemelerinin kendisini CHP'nin söz verdiği gibi parlamenter sisteme dönmek yerine başkanlık sisteminin korunması gerektiğine ikna edip etmediği sorusuna ise "Bir sosyal demokrat bu ayartmaya gelmez" yanıtını verdi.