TGC Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Olcayto ve TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı, Silivri Cezaevi’nde Şahin Alpay ve Mehmet Altan’ı ziyaret etti.

TGC Başkanı Turgay Olcayto, Türkiye’de 150’nin üzerinde gazetecinin tutuklu olduğuna dikkat çekerek, “Gazetecilerin tutuksuz yargılanmasını talep ediyoruz. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engeller kaldırılmalı. Gazetecilik mesleği suç olarak görülmemeli. Cezaevindeki meslektaşlarımızla dayanışma içinde olmayı sürdürüyoruz. Geçen hafta Cumhuriyet yazarlarını ziyaret etmiştik. Bu haftada Şahin Alpay ve Mehmet Altan’ı ziyaret ettik” diye konuştu.

Olcayto görüşmeden sonra Altan ve Alpay’ın mesajlarını da iletti. Şahin Alpay ve Mehmet Altan’ın mesajlarını ileten Olcayto, Şahin Alpay ve Mehmet Altan’ın meslektaşlarını 18-19-20 Eylül tarihlerinde yapılacak duruşmalarında destek vermeye çağırdığını belirtti. 

Prof. Dr. Mehmet Altan: “30 yıldır görev yaptığı İstanbul Üniversitesi’nden de çıkarıldım. Şiddet uygulamadığım halde şiddet uygulamış gibi gerekçelendirilerek yargılanıyorum. Üç kez müebbetle yargılanıyorum. Ben şiddet uygulamadım. Ortada bir şiddet yok. Bu konuya hukukçuların ve yazarların eğilmesini istiyorum. Duruşmamızın izlenmesini ve destek verilmesini istiyorum.”

ALPAY: MEKTUP YAZAMIYORUZ

Şahin Alpay: TGC’nin ziyaretiyle çok moral buldum. Mektup yazamıyoruz. Ailemiz dışında kimseyle görüşemiyoruz. Kitap yazmaya çalışıyorum. Benim tüm avukat ve aile görüşmelerim aynı günde, salı gününde gerçekleşiyor. Tüm görüşmelerin aynı güne olması beni zorluyor. Farklı günlere ayrılmasını talep ediyorum. Meslektaşlarımın duruşmamda destek vermesini istiyorum.”