Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, TÜİK verilerine göre Türkiye ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 oranında büyümesine ilişkin, "Son zamanlarda milli gelirimiz yüzde 20 küsur artmış. Peki bunu vatandaş hissediyor mu, gidip çarşı pazara sormak lazım. Sen daha memura verdiğin maaşla bile bir sene önceki farkı kapatamazken şimdi yüzde 20-23 artmışsın kimin umurunda" dedi.

Temel Karamollaoğlu, partisinin haftalık basın toplantısında konuştu. Karamollaoğlu, konuşmasının başında yeni adli yılın başlangıcına dikkat çekti ve "Bu ülkenin adalete ihtiyacı var. Ben inşallah bu adli yılın, adaletin gerçekleşeceği bir yıl olması temennisiyle hayırlı olmasını arzu ediyorum. İnşallah bunun gerçekleştiğini hepimiz birlikte görürüz" dedi. 

Karamollaoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

MİLLİ GELİRİMİZ YÜZDE 20 KÜSUR ARTMIŞ, PEKİ BUNU VATANDAŞ HİSSEDİYOR MU:

"Ekonomideki rakamlara baktığımızda, arkadaşlarımız özellikle bizim ne halde olduğumuzu gösterme babında dış borç stokunu bir grafikle ortaya koymuşlar. Bunlar iktidara geldiğinde 2003 yılında devletin brüt borç stoku 283 milyar liraymış. 2017’den sonra birdenbire bu borç stokları almış başını gitmiş. Şu anda 2021 yılı temmuz itibariyle 2 trilyon 32 milyar lira dış borcumuz var. Yüzde 600 artmış dış borç. Şimdi birileri ‘büyüdük’ diyor. Siz rakamlarla oynamayı o kadar adet haline getirdiniz ki kurumları değiştiriyorsunuz, hesap metotlarını değiştiriyorsunuz, bu yetmiyor insanları da değiştiriyorsunuz, bu rakamları ortaya koyanlar sizin istediğiniz ramakları kamuoyuna duyuramadıkları zaman başlarına gelmedik bela kalmıyor. Her şey güllük gülistanlık. Son zamanlarda milli gelirimiz yüzde 20 küsur artmış. Peki bunu vatandaş hissediyor mu, gidip çarşı pazara sormak lazım. Sen daha memura verdiğin maaşla bile bir sene önceki farkı kapatamazken şimdi yüzde 20-23 artmışsın kimin umurunda? Bu söylenen rakamlar artık milleti tatmin etmiyor. Devlet şu anda iyi yönetilmiyor. Ehil insanlar değil Sayın Cumhurbaşkanı’nın sözünden çıkmayan insanlar göreve getiriliyor sadece. Devlet böyle yönetilmez arkadaş! Şimdiye kadar ben gerçekleri söyleyen insanların makamda kaldıklarına ben hiç şahit olmadım.

İŞSİZLİK FONU BU GİDİŞLE BİR BUÇUK SENE SONRA SIFIRLAYACAK

İşsizlik Fonu diye bir fon var. Bu, özellikle işçiler işsiz kaldıkları zaman bu fondan desteklenirler. Bunun üçte biri erimiş. Bu gidişle bu, bir buçuk sene sonra sıfırlayacak. Başka maksatlar için kullanılıyor, işçiler için değil. Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesine bile el attılar. Artık temeller sarsılıyor çünkü Merkez Bankası ekonominin temelini oluşturur. Dere yataklarına yapılan ruhsatsız binalara af getirilip oralardan birtakım faydalar temin ettiler, şimdi o binaların hepsi gitti ama vatandaş borçlu.

HÜKÜMETİN ÜZERİNE DÜŞEN, SUÇLULARI TESPİT EDİP CEZALANDIRMAK:

Bakanlık yapmış olan bir insan, Sayın Erdoğan Bayraktar, aynen şu ifadeleri kullandı: ‘Dosyamda ne varsa hem tapeler hem teknik takip doğrudur’. Birileri, suçu kendisi üstlendi gibi algıladı ama o diyor ki ‘Hayır. Dikkatli okunsun, benim oradaki iddialarım doğrudur.’ Hükümetin üzerine düşen de bu iddiaların üzerine gitmek ve burada hakikaten suçluları tespit edip onları cezalandırmaktır.

MÜSPET İCRAATLAR OLURSA ONU DİLE GETİRMEKTEN İFTİHAR DUYARIZ

Milli imkanlarla gerçekleştirilen Akıncı Taarruz İnsansız Hava Aracı şu anda göklerde. Ben bundan dolayı Bayraktar ailesini bir bütün olarak tebrik etmeyi bir vazife olarak görüyorum. Ülkemize bir güç kazandırdılar. İnşallah bundan sonra yapılacak olan çalışmalar bu gelişmenin üzerine daha büyük ideallerin inşa edildiği bir dönem olur diye düşünüyorum. Biz Milli Görüş Hareketi olarak, geçmişte de her zaman bu çalışmaları takdirle karşıladık. İmkanlarımız olduğu zaman destek verdik, bu konuyu gündeme getirmeyi bir vazife addettik. Biz, bu iktidar döneminde yapılan müspet icraatlar olursa her zaman onu dile getirmekten iftihar duyarız. Bizim görevimiz sadece tenkit etmek değil; ikaz etmek ama müspet işleri, atılan müspet adımları da tebrik etmek bizim görevimiz. Bu konunun da bilinmesinde elbette fayda vardır diye düşünüyorum. Bunlara paralel olarak Tokyo Paralimpik Oyunları’nda takımımızın gösterdiği başarıları, aldıkları madalyaları da önemsiyorum. Orada madalya alan gençlerimizi özellikle tebrik etmeyi de bir vazife görüyorum.