İsrail vatandaşı Filistinliler, ABD’nin “Kudüs’ü İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararının ardından Kudüs’e taşınması planlanan Tel Aviv'deki Amerikan Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi düzenledi.

Büyükelçilik önündeki gösteriye İsrail parlamentosundaki Filistin asıllı milletvekilleri ile İsrail vatandaşı Filistinlilerin temsilcileri de katıldı. Filistin bayrakları taşıyan göstericiler, "Kudüs Filistin'in ebedi başkentidir", "Yılanın başı ABD'dir" ve "Filistin'e özgürlük" şeklinde sloganlar attı.

Bir yılan resminin baş kısmına Trump'ın başının eklendiği görülen pankart açan protestocular, ellerinde "ABD yılanın ta kendisidir", "Ey Trump elini Kudüs'ten çek" ve "ABD kovboyları Kudüs'ün kaderine karar veremez" şeklinde dövizler taşıdı.

İsrail'deki Arap vatandaşlarını temsil eden Yüksek Arap Takip Komitesi Başkanı Muhammed Bereket gösteride yaptığı konuşmada, İsrail vatandaşı Arapların mesajını ABD'ye iletmek ve Filistinli kardeşlerine olan desteklerini sunmak için bu gösteriyi düzenlediklerini belirtti.

Önceki gün Kudüs'teki dini ve ulusal liderlerle bir araya geldiklerini, desteklerini sunduklarını, cuma günü de İsrail'deki Arap şehirlerinden Sahnin'de bir protesto gösterisi yapmayı planladıklarını belirten Bereket, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 2 milyon olan 1948 Filistinlileri (İsrail vatandaşları Filistinliler) olarak Kudüs'e olan desteğimizi bildiriyoruz. Gazze'deki, Batı Şeria'daki, diasporadaki ve 1948 içerisindeki (bugünkü İsrail toprakları) Filistinliler olarak hep birlikte büyük bir projeyle karşı karşıyayız. Bunun için hep birlikte buradan, Tel-Aviv'den, ABD Büyükelçiliği önünden sesimizi yükseltiyoruz. Eğer bir büyükelçilik olacaksa da burada olsun, ne olursa olsun bu elçiliğe Kudüs'te yer yoktur."

ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıyan ilk ülke oldu.

Kaynak: Sputnik