Yeni bir 'Dünya' daha bulundu

Bilim adamları Dünya'ya benzeyen yeni bir gezegen daha keşfettiklerini iddia ettiler…

Yeni bir 'Dünya' daha bulundu

İsviçre'deki Cenevre Üniversitesi'nden bilim insanları, Dünya'dan yaklaşık 36 ışık yılı uzaklıktaki Vela takımyıldızında, yaşam barındırmaya elverişli bir gezegen olduğunu bildirdi.

Şili'deki Yüksek Hassasiyetli Işınsal Hız Gezegen Araştırmacısı (HARPS) teleskopunu kullanan İsviçreli astronom Stephane Udry ve beraberindeki ekip, HD 85512 yıldızının etrafında dönen gezegenin, kendi güneşinden uzaklığı sayesinde "yaşanabilir bölge" içerisinde kaldığını belirledi. Buna göre, HD 85512 b adı verilen yeni gezegen, büyük ölçüde yaşayan organizmalara ev sahipliği yapma potansiyeli gösteriyor.

Yıldızının etrafındaki dönüşünü 54 günde tamamlayan HD 85512 b'nin Dünya'daki gibi bir atmosfere sahip olduğu belirtiliyor. Ellerindeki temel modellere göre gezegendeki ortalama sıcaklığı 24,85 derece olarak hesap ettiklerini kaydeden araştırmacılar, HD 85512 b'nin üzerinde su bulunduğunu tahmin ediyor. Yerküreden daha küçük ve daha kayalık olan bu gezegenin 1 ila 5 milyar yıl yaşında olduğu düşünülüyor.

Udry ve ekibi, keşifleri sayesinde mevcut ve gelecekteki yaşanabilir gezegen adaylarının değerlendirilmesi için en sağlam zemini oluşturabileceklerini ifade ediyor. HD 85512 b ile birlikte 20 ışık yılı uzaklıktaki Libra takımyıldızında yer alan Gl 581 d isimli gezegenin, şu ana kadar tespit edilen en yaşanabilir dünyalar olduğu aktarılıyor. Yerküreden en az 5 kat daha büyük olan Gl 581 d, 2009'un Nisan ayında gözlenmişti. (Dünya Bülteni)

YORUM EKLE
YORUMLAR
REMI DUMAN
REMI DUMAN - 7 yıl Önce

Koskocaman dunyamizi ne hale getirdigimizi gordukce yeni bulunan yasana bilir olarak litareturumuze giren su gezegenlerin sonununda ne olacagini bilmemek artik zor olmasa gerek.bir sorunda kimlerin oralarda yasiya bilecegi,!! her halde afrikanin sicaginda bir parca ekmek bulamiyan lar gonderilmeyecek veya top yekun dunyadaki yoksullar gidemiyecektir.O DAHA BIR BUYUK SORUNDAHA VAR ASLINDA!!! ha diyelimki orada bizim gibi yasiyan oranin yerlileri var ise o zaman nasil olacak onlarla oralari paylasmak?Aklima birden YENI DUNYA DIYE KESFEDILEN AMERIKANIN KESFI VE SONRASI ORADA YASAYAN KIZILDERELILERIN SONU AFRIKANIN BALTA GIRMEMIS ORMANLARININ KESFI YER ALTI YER USTU BILIMUM ZENGINLIKLERIN TALAN EDILISI SOMURULUSLERI KADIN KIZ TICARETI FUHUS VE BENZERI PISLIKLERIN ORTALIKLARDA DEVASA BICIMDE SERGILENMELERI HATA YOLLARININ ACILMASI OLMADI SAVAS SAVASLAR BINLERCE YOKSULUN OLUMLLERI BINLERCE CANLILARIN VAHSICE YOK EDILMESI OFFFF OFFFF SIMDIDEN TARIHI YASAR GIBI OLDUM VE GORMEK ISTEMIYORUM