iPhone ikonlarından birkaç günde 140 bin dolar kazandı

Traf adlı tasarımcı, seti 28 dolardan satılan ikonların bu kadar ilgi görmesine şaşırdığını söyledi

iPhone ikonlarından birkaç günde 140 bin dolar kazandı

ABD'de bir tasarımcı, iPhone'lara yeni gelen uygulama simgesi (ikon) kişiselleştirme imkanının ardından yarattığı ikonlarla bir haftadan kısa süre içinde 140 bin dolardan fazla para kazandı. Traf adıyla bilinen tasarımcı, "doğru zamanda doğru içeriği" ürettiğini söyledi.

Traf'ın bu başarıya ulaşmasında YouTube yıldızı Marques Brownlee'nin ikonları tanıtmasının da etkisi oldu.Traf, eylül ayında iOS 14'ün piyasaya çıkmasıyla insanların kendi ikonlarını paylaştığını gördüğünü ve bunun üzerine bu alanda bir boşluk olduğunu fark ettiğini anlattı.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞINCA...

Yıllardır Android işletim sisteminde bulunan bu özellik, iOS'a ilk defa gelmişti. Traf da, kendi minimalist, tek renkli tasarımını Twitter'da paylaşmasıyla birlikte yoğun ilgi gördü ve bunu satışa çıkarmaya karar verdi.

Twitter kullanıcıları ikonlar için "sade", "muhteşem" ve "rüya gibi" yorumları yaparken, bunları nasıl yükleyebileceğini soran çok sayıda kişiyle karşılaştığını anlatan Traf, "Bugüne kadar kimse iOS ikon seti satmamıştı o yüzden fiyat koyarken baz alabileceğim bir şey yoktu" dedi.

SETİ 28 DOLAR

Seti 28 dolar gibi pahalı bir fiyatla satışa sunan Traf, çok sayıda kullanıcının bunları çok pahalı bulduğunu fakat azımsanmayacak sayıda kişinin de satın aldığını söyledi: "Satışın iyi gittiğini ilk geceden sonra anladım. Uyurken birkaç bin dolar kazanmıştım bile."

12 milyon abonesi olan YouTube yıldızı Marques Brownlee'nin de teknoloji inceleme kanalında bundan bahsetmesi sonrasında satışlar patlama yaşadı.

Traf bugüne kadar 5 bin kişiye yaptığı sayış ile 140 bin dolardan fazla para kazandı. ABD'nin San Fransisco kentinde yaşayan Traf, "Bu inanılmaz bir sonuç" dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER