Uzun ömürlü enerji için bakteriler taklit edilecek

Danimarka'da yapılan bir araştırmada bu konuda önemli sonuçlara ulaşıldı...

Uzun ömürlü enerji için bakteriler taklit edilecek

Danimarka'da yapılan bir araştırma, bakterilerdeki elektrik kablosu sistemi taklit edilerek, kaliteli ve yenilenebilir enerji üretilebileceğini ortaya koydu.

Araştırmaya ilişkin bilgi veren Doğa Bilimleri Genel Sekreteri Müge Kanay, ''desulfobulbus'' adlı bakteri hücrelerinin, yalnızca milimetrenin birkaç binde biri kadar uzunlukta, son derece küçük canlılar olduğunu söyledi.

BİR SAÇ TELİNDEN ÇOK DAHA İNCE

Bir saç telinden çok çok daha ince olan bu bakterinin, adeta, içerisinde çok sayıda yalıtımlı kablo bulunan elektrik kablosu gibi çalıştığını dile getiren Kanay, şöyle konuştu:

''Kullandığı teknoloji, günümüzdeki elektrik kablolarıyla tamamen aynıdır. Danimarka'da Aarhus Üniversitesi'nde yapılan araştırma da bunu ortaya koymuştur. Araştırmada yer alan bilim adamları, bu kadar küçük bir bedenin içerisinde bu denli büyük bir teknoloji bulduklarına son derece şaşırmışlardır. Bilim adamları araştırmayı, 'bu tür eşsiz şekilde yalıtılmış biyolojik kablolar basit görünebilirler fakat nano boyutta inanılmaz bir kompleksliğe sahiptirler' şeklinde yorumluyorlar.''

BAKTERİLERDEKİ SİSTEM TAKLİT EDİLEREK SORUNA ÇÖZÜM BULUNABİLECEK

Bakterilerdeki bu sistemin taklit edilmesiyle enerji sorununa da çözüm bulunabileceğine dikkati çeken Kanay, şöyle devam etti:

''Vücudumuzda trilyonlarca hücre var. Sadece tek bir tanesindeki mitokondri cep telefonlarımızın pillerinin bitmemesi için yeterli. Benzer bir düşünceyle yola çıkarak, bakterilerdeki elektrik kablosu sistemini de taklit edebilirsek, kaliteli ve yenilenebilir enerjide dönüm noktası elde edebiliriz. Bugünkü en iyi kablolama teknolojimiz, fiberoptik kablolar. Fakat bakteriler taklit edilirse, uzun ömürlü ve daha yüksek verime sahip biyokablolar, fiberoptik kabloların yerini alabilir.''

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2012, 13:56

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER