RedHack blogspot'tan 'sızdıracak'

Yakında WikiLeaks türü bir sistem kurma hazırlığındalar…

RedHack blogspot'tan 'sızdıracak'

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün gizli bilgilerine ulaşan RedHack, yakında WikiLeaks türü bir sistem kurma hazırlığında. Türkçe ve İngilizce siteleri üç ayrı mahkeme kararıyla kapatılan RedHack, Radikal’e sistemi milyonlarca kullanıcısı bulunan popüler ‘blogspot’ sitesi üzerinden kuracağını açıkladı.

 

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün sitesini çökerttikten sonra, ihbar mail’lerini yayımlayan RedHack, dün de bazı sitelerde emniyette çalışan üst düzey yüzlerce polisin sicil numarasını, mail adresini ve şifresini yayımladı. RedHack, ayrıca tüm Türkiye’deki silah ruhsatı alanların, silahların türlerinden, ruhsat alanın kütük ve TC kimlik bilgilerine kadar deşifre edeceğini duyurdu. RedHack üyeleri, blog sitesinin üzerinden kuracağı ‘WikiLeaks’ tarzı sistemde, bugüne kadar emniyetten elde ettiği bilgilerin tamamını yayımlayacağını ilan etti.

 

RedHack, kuracakları sistemi, “IP loglamayan, kullanıcıyı riske etmeyen devletin veya özel şirketlerin herhangi bir kademesinde görev yapanların rahatça bilgi paylaşabileceği, kendine göre var olan haksızlıkları bildirebileceği bir sistem. Ayrıca RedHack felsefesinde hareket eden hacker’ların, hack’ledikleri ve ele geçirdikleri sistemlerden elde edilen bilgiler de paylaşılacak” diye tanımlıyor. RedHack, bunu yapma amaçlarını da “Mevcut siyasal koşullarda egemenler arasındaki çelişkide 3. bir tarafız, yani ezilenlerin, sömürülenlerin tarafıyız” diye anlatıyor. Emniyetin bilgileri yayımlanınca RecHack’in sitesi 24 saat içerisinde alınan mahkeme kararlarıyla kapatılmıştı. Ayrıca Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar da 245 bin polisi internet kullanımı konusunda uyarmıştı. (Serkan Ocak / Radikal)

 

RedHack’in sitesinde halen Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 1 Mart tarihli kararına istinaden kapatıldığı yazıyor. RedHack’in blogspot üzerinden sistem kurması durumunda, popüler blog sitesinin de kapatılması tehlikesi oluşacak. Blogspot kapatılırsa, Türkiye’de yeni bir bilişim sansürü tartışması başlayabilir. Blogspot, daha önce de kapatılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2012, 10:53
YORUM EKLE