Mars'ın sırlarını çözecek keşif

Sahra Çölü’ne düşen meteor incelendi…

Mars'ın sırlarını çözecek keşif

Kızıl gezegenden Afrika’nın Sahra Çölü’ne düşen bir meteorda yapılan incelemeler sonucu ilginç sonuçlar elde edildi. Meteorun Mars’taki evrimin sırlarını çözmesi bekleniyor.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, 2011 yılında Mars gezegeninden Afrika'daki Sahra Çölü'ne düşen meteorun incelendiğini ve ilginç sonuçlar elde edildiğini açıkladı.

NASA'nın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, "siyahın güzelliği" olarak da adlandırılan "NWA 7034" adlı meteorun 320 gram ağırlığında ve 2,1 milyar yaşında olduğu bildirildi. NASA, meteorun böylece “Amazon” olarak adlandırılan Mars'taki son jeolojik dönemin başlangıcından kaldığını bildirdi.

NWA 7034'ün bugüne kadar bulunan diğer Mars kökenli meteorlardan 10 kat daha fazla su içerdiğini belirten uzmanlar, ayrıca içindeki oksijen izotopu oranının kızıl gezegendeki atmosferle etkileşimi nedeniyle çok daha farklı olduğunu ifade etti.

"Siyahın güzelliği"nin NASA'nın Mars'taki gezgin robotlarının ve uydularının keşifleri için "mükemmel bir örnek" olduğunu vurgulayan uzmanlar, NWA 7034'ün soğumuş lavların biçimlendirdiği yapışık bazalt çözeltilerden oluştuğunu, bunun ana nedenlerinden birinin kızıl gezegendeki volkanik patlamalar olduğunu vurguladı.

‘HAYAT VAR MI' SORUSUNA YANIT ARANIYOR

Uzmanlar, bu meteordan elde ettikleri verilerin gelecekte Mars'la ilgili araştırmalarda çok işe yarayacağını, kızıl gezegeninin jeolojik yapısındaki sürecin ve 2 milyar yıl önceki volkanik yüzeyinin gizeminin bu sayede çözülebileceğini düşündüklerini sözlerine ekledi.

MARS, ŞU ANDA KURU VE SOĞUK BİR GEZEGEN

Mars'ın başlangıçta bol miktarda suya sahip olduğu kabul ediliyor. Araştırmacılar, bu durumda bir zamanlar Mars'ta hayat olup olmadığını inceliyor. Ancak Mars'ın daha sonra kuru ve soğuk bir gezegene nasıl dönüştüğü konusu gizemini koruyor.

© Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2013, 12:04
YORUM EKLE