Flash Apple’ın ardından Android için de tarih oldu

Android kullanıcıları Flash Player’ı akıllı telefonlarına indiremeyecekler…

Flash Apple’ın ardından Android için de tarih oldu

Steve Jobs’ın yıllar önce web deneyimini yavaşlattığı ve yüksek işlemci kullanımı nedeniyle sert bir biçimde eleştirerek Apple ürünlerinde kullanılmasını reddettiği Adobe Flash, artık Android işletim sisteminde de kullanılmayacak. Android 4.1 Jelly Bean’in Flash desteğine sahip olmayacağı söylentisiyle yeniden gündeme gelen Android Adobe ayrılığı, Flash Player’ın bugün Google Play’den tamamen kaldırılmasıyla resmen gerçekleşti.

 

Adobe, mobil cihazlar için Flash eklentisi üretmeyi durduracağını geçtiğimiz yılın Kasım ayında duyurmuştu. Adobe’un bu kararının Android son versiyonlarında yaşanan uyumsuzluklar ve HTML5′in mobil cihazlar için daha verimli olduğu düşüncesinin yattığını söyleyebiliriz.

 

Diğer yandan Adobe’un bu hamlesiyle birlikte tamamen Flash’tan vazgeçtiğini düşünmemek gerek. Zira şirket, uygulama geliştiricilerinin HTML, JavaScript, Adobe Flash Professional kullanarak daha zengin ve kaliteli web uygulamaları geliştirmelerine olanak sağlayan Adobe Air’e odaklanacaktır. Ancak bununla birlikte, Apple’ın büyük bir inatla Flash’ın önüne ördüğü duvarı kıramaması da Adobe’un stratejisini değiştirmesinde göz ardı edilemeyecek bir role sahip oldu.

 

Adobe’un yeni yol haritası ise premium videolar ve oyunlar olacak. Adobe, ayrıca PC için Flash eklentisini geliştirmeye devam edecek. Akıllı telefonlarında Flash Player yüklü olan kullanıcılar da Adobe tarafından güncellemelerle destek almaya devam edecek. Ancak bugünden itibaren Android kullanıcıları hangi sürüme sahip olurlarsa olsunlar Flash Player’ı akıllı telefonlarına indiremeyecekler.

 

Bu gelişmeyle birlikte HTLM5′in henüz yeteri kadar yaygınlaşmadığını da göz önünde bulundurursak, tam bir mobil web deneyimi için önümüzde uzun bir zamanın bulunduğu ortada. (sosyalmedya.co)

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2012, 21:30

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER