Facebook özel mesajları okuduğunu itiraf etti

Sonunda kullanıcıların özel mesajlarını izlediğini kabul etti…

Facebook özel mesajları okuduğunu itiraf etti

Facebook'un güvenlik şefi Joe Sullivan, yaptığı açıklamada kullanıcıların yazışmalarını okuduğunu; ancak okumaktaki amaçlarının pedofilleri (çocuklara cinsel istismarda bulunanları) tespit etmek olduğunu söyledi. Bu itiraf aslında başka güvenlik vb gerekçelerle de Facebook yazışmalarının izlendiği şüphesini doğuruyor.

 

Facebook, yeni teknolojileri kullanarak pedofilleri engellemeye çalışan çok sayıdaki firmadan biri. Bu tür çalışmalar genellikle, uygunsuz dil ve kişisel veri paylaşımının otomatik olarak taranmasıyla başlıyor. Mahkum edilmiş pedofillerin internet sohbetleri yazılıma yüklenerek uygunsuz konuşmaların tespit edilmesi sağlanıyor.

 

Reuters haber ajansında yer alan bir habere göre, Facebook'un güvenlik şefi Joe Sullivan, söz konusu sohbetlerin sadece program alarm verdiğinde okunduğunu söylüyor. Sullivan, sosyal paylaşım sitesinin suçsuz kullanıcıları mağdur etmek istemediğini de sözlerine ekliyor. Ancak bu durum bir başka konuyu da gündeme getiriyor: Facebook böylece resmi ağızdan sohbetleri okuduğunu da teyit etmiş oluyor. (Hürriyet )

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2012, 18:14
YORUM EKLE