En önemli bilimsel gelişme: Higgs Bozonu

Bilim dergisi Science, yılın en önemli gelişmelerini belirledi...

En önemli bilimsel gelişme: Higgs Bozonu

Amerikan bilim dergisi Science, yılın en önemli gelişmesini "Higgs Bozonu'nun keşfi" olarak belirledi.

Derginin editörleri her yıl olduğu gibi bu yıl da senenin son sayısı için en önemli bilimsel gelişmeyi değerlendirdi ve "Higgs Bozonu'nun keşfi"ni bir numara yaptı.

CERN AÇIKLAMIŞTI

İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen Higgs parçacığı olma ihtimali çok yüksek olan yeni bir atomaltı parçacığı bulduğunu açıklamıştı.

Biliminsanları, 126 giga elektronvolt (GeV) kütle bölgesinde keşfedilen yeni parçacığın, uzun zamandır aranan Higgs parçacığı olduğunu kesin olarak söylemek içinse araştırmalarını sürdürmek istediklerini belirtmişti.

DİĞER EN ÖNEMLİ GELİŞMELER

Higgs parçacığından sonra dergideki bu yılın en önemli 9 gelişmesi arasında, Japonya biliminsanlarının deri hücrelerinden alınan kök hücrelerle ürettikleri yumurtalardan yeni nesil fareler elde etmesi; Alman ve Amerikalı biliminsanlarının, 50 bin yıldan fazla bir süre önce Sibirya'da bir mağarada ölen genç kızın gen haritasını parmak kemiğinden çıkarmayı başarması; ABD'ye ait Curiosity (Merak) adlı yeni nesil keşif robotun Mars'a yüzeyine yumuşak şekilde inmesini sağlayan yeni sistem; X ışını lazerinin proteinlerin yapısını göstermesi ve genlerin değiştirilmesini ya da etkisizleşmesini sağlayan genetik mühendisliğindeki yeni teknik yer alıyor. (bik)

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2012, 15:06

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER