'Dünya muhtemelen yok olmayacak'

NASA kehanetlere değindi ve 'en büyük tehdidin insanlığın kendisi olduğunu' açıkladı...

'Dünya muhtemelen yok olmayacak'

Antik Maya uygarlığının 144 bin gün içeren Haab takvimi 21 Aralık 2012'de sona eriyor. İnsanlık, yıllardır takvimin sonunu Dünya'nın sonuyla ilişkilendiren kehanetlerde bulunuyor. Binlerce yıldan beri devam eden yok oluş kehanetleri etkisini hala sürdürürken, NASA bu konu hakkında bir açıklama yaptı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), sayılı günler kalan 'Maya kehanetini' hakkında açıklama yaptı.

3600 yılda bir Güneş Sistemi'ne girdiği öne sürülen dev Marduk gezegeninin 21 Aralık'ta belireceği ve etkisiyle Dünya'yı yok edeceğinden, efsanevi Atlantis'i ve Mu kıtalarını yeryüzünden silen tufanların kopacağına kadar birçok kehanet üretiliyor.

Hal böyle olunca, Dünya'yı yok edebilecek dev kozmik cisimleri ve yeryüzünde felaketlere yol açabilecek değişimleri yakından takip eden NASA, açıklama yapma gereği duydu. Google+ üzerinden Çarşamba günü Hangout (video konferans) gerçekleştiren NASA'da astrobiyolojist olan David Morrison, basına mensuplarına "endişelenecek bir şey olmadığını" söyledi.

Morrison, 21 Aralık 2012’de Dünya'nın sonunun geleceğine dair inanışının 'insanlar tarafından üretilen bir fantezi' olduğunu ifade etti.

"KORKAN ÇOK KİŞİ VAR"

NASA, geçmişte de Maya kehaneti hakkında açıklamada bulunmuş ve Dünya'nın sonunun gelmeyeceğini belirtmişti. Morrison, dün yaptığı açıklamada, her ne kadar kıyamet kopmayacağını belirtseler de, kendisine çok sayıda endişe dolu mektup ve e-posta geldiğini söyledi.

Morrison, "21 Aralık’ta kıyametin kopacağı düşüncesi bazıları için şaka, bazıları için de bir efsane. Ancak endişeli olan büyük bir kitle var. Bana kalırsa internette insanları korkutacak yorumlarda bulunmak çok kötü bir davranış," dedi.

DÜNYANIN YOK OLMAYACAĞINA YÖNELİK SAYFA BİLE AÇILDI

NASA, endişeli insanları bilgilendirmek için Dünya'nın 21 Aralık'ta "muhtemelen" sona ermeyeceğine yönelik bir sayfa bile hazırladı. http://www.nasa.gov/topics/earth/features/2012.html bağlantısından ulaşılan sayfada, Dünya’nın neden yok olmayacağını anlatan soru-cevaplar bulunuyor.

DİNOZORLARI YOK EDEN TÜRDEN BİR METEOR ÇARPMASI OLMAYACAK

Bunlardan bir tanesi, 65 milyon yıl önce dinozorları yeryüzünden silen meteor çarpmasının bir benzerinin yaşanıp yaşanmayacağı. NASA, böyle bir tehdit bulunmadığını belirtti.

'EN BÜYÜK TEHDİT İNSANLIĞIN KENDİSİ'

Bir NASA bilim insanı ise Maya takvimini bir kenara koyarak, en büyük tehdidin insanlığın kendisi olduğunu belirtti. NASA'nın Alabama eyaletindeki Marshall Uzay Uçuş Merkezi'nden Mitzi Adams, "Dünya'ya 2012 ve sonrasından itibaren en büyük tehdit insanlığın kendisi olacak" dedi. (ntvmsnbc)

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2012, 13:23

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER