Cüce gezegende su bulundu

Ceres’de hayat olabileceği konuşuluyor...

Cüce gezegende su bulundu

Mars ile Jüpiter'in yörüngeleri arasında bulunan ve 'cüce gezegen' olarak adlandırılan Ceres’de su olduğu kesinleşti. Buhar bulutları saptanan Ceres’de hayat olabileceği konuşuluyor.

Güneş Sistemi'ndeki Asteroit Kuşağı'nda yer alan Ceres’ten uzaya yayılan buhar bulutlarını saptayan bilim insanları, cüce gezegende kesinlikle su olduğunu belirtti.

Bilim insanları, dışının buzla kaplı olduğunu düşündükleri Ceres’te iki bölgeden uzaya buhar bulutu çıktığını saptadı. Su buharının gayzer adı verilen buzdan oluşmuş yanardağ benzeri yapılardan püskürdüğü düşünülüyor.

Avrupa Uzay Ajansı’ndan Michael Küppers başkanlığındaki bilim ekibince yapılan araştırmaya göre cüce gezegende 30 yıldan beri büyük miktarda su bulunuyor. Küppers, “Bu, Ceres ve bağlı olduğu Asteroit Kuşağı’nda su bulunmasıyla ilgili ilk bulgudur” dedi.

NASA’nın Dawn (Şafak) uzay aracı, bir yıl sonra Ceres’i yakından inceleyecek. Dawn'ın başmühendisi Marc Rayman, cüce gezegende yaşam belirtisi olabileceğini söyledi. Ancak hayatın varlığı için gerektiği düşünülen diğer bileşenler hakkında bilgi olmadığından yaşam ihtimali hâlâ düşük.

Cüce gezegen mi, büyük bir asteroit mi olarak tanımlanacağı tartışmalara yol açan Ceres, adını Roma mitolojisindeki doğurganlık ve tarım tanrıçası Serez’den alıyor. 950 kilometre çapındaki Ceres, ilk olarak 1801’de İtalyan rahip ve astronom Giuseppe Piazzi tarafından keşfedilmişti.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2014, 00:27
YORUM EKLE