Anonymous: Gülen Cemaati’ni araştırın ve teşhir edin

Anonymous, çağrısını yayınladığı bir video ile duyurdu…

(gazetecileronline.com) Sansür ve haksızlıklara karşı yaptıkları siber saldırılarla tanınan Uluslararası İsimsiz Siber Korsanları Grubu (Anonymous), Türkiye’deki sansürden ve gazeteci tutuklamalarından Gülen Cemaati’ni sorumlu tuttuğunu açıkladı. Anonymous (Anonim), dünya gazetecilerine Gülen Cemaati’nin faaliyetlerini araştırmaları ve teşhir etmeleri çağrısında bulundu.

İnternette “filtre” uygulaması getirilen sansür nedeniyle geçtiğimiz Haziran ayında Türkiye’yi uyaran, ardından başta Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve Başbakanlık olmak üzere bazı kamu kurumlarının sitelerine saldırarak çökerten Anonymous, çağrısını yayınladığı bir video ile duyurdu.

soL Haber Portalı'nda yer alan mesajın Türkçesi şöyle:

 

Merhabalar,

Bu özgür dünyanın tüm gazetecilerine bir açık mektuptur. Sizleri Türkiye'de tutuklanan gazeteci dostlarınızla dayanışmaya çağırıyoruz. Şu an basın ve anaakım medyada tutuklananların sayısı 117'ye ulaşmış durumda. Bu sadece Türkiye değil, aynı zamanda dünyadaki tüm vatandaşlar için ifade özgürlüğü ve demokrasiye karşı bir saldırıdır.

 

GÜLEN’E MUHALİFSEN TERÖRİSTSİN
Dünya medyası ve gazetecilerine cemaat lideri Fethullah Gülen ve tüm dünyada okullar ve şirketler açarak yerleşmekte olan takipçilerini araştırmaya ve soruşturmaya çağırıyoruz. Gülen ve cemaat üyeleri dünyanın eğitim sistemini domine etmeyi hedefliyor ve sızdıkları hiçbir ülkede hukuk, güvenlik ve hak eşitliğini göz önünde bulundurmaksızın her yıl milyarlarca dolar kazanıyor. Zaman, onlardan bunun hesabını sorma zamanıdır. Gülen'in Türkiye'de muazzam bir siyasi etkisi var ve cemaat üyeleri, kendilerine karşı duranları, kendilerine karşı yazı yazanları terörist ilan ederek tutuklanmalarını talep ediyorlar ve kamuya hizmet etmenin ayrıcalıklarını suistimal ediyorlar.

 

DEMOKRASİYİ KALKAN OLARAK KULLANIYORLAR
Gülen halihazırda kendi ülkesinde kendisine ya da gündemine hakaret ettikleri iddiasıyla binden fazla kişiye dava açmış bulunuyor. Demokrasiyi, onların karışına dikilen herkesi korkutmak ve sindirmek için bir taktik olarak kullanıyorlar. Buna göz yumulmamalı. Hep birlikte buna karşı mücadele vermeliyiz. O da kendi özel medya bülteni, Today's Zaman üzerinden takipçilerine aynısını söyledi. Ancak özgür ve gerçekten demokratik bir ülkede Gülen medyayı kontrol etmeye muktedir değildir. Sessiz kalmayacağız. Türkiye'deki protestocular ve dünyadaki habercilerle birlikteyiz.

 

İNTERNET FİLTRESİ GÜLEN’İN İŞİ
Gülen, yakın zamanda takipçileri için yaptığı haftalık video yayınlarından birinde bilgi akışını ve yaratıcı gazeteciliği köstekleyecek şekilde internetin sansürlenmesi fikrini savunuyordu. İnternet sitelerinin filtrelenmesini, sansürlenmesini ve hükümet kontrolündeki izleme sistemlerinin sıradan yurttaşları takip etmesini onaylıyor. Dünya genelindeki gazetecileri, dünyanın tüm ülkelerinde Fethullah Gülen cemaati ve hedefleri konusunda daha fazla araştırmaya ve yazmaya çağırıyoruz. Sizden, dünya medyasından dayanışma göstermenizi ve gazetecilerin salıverilmesini talep etmenizi bekliyoruz. Radyo, televizyon, gazeteler, blogcu ve twitçiler bizi takip etmelerini ve bu mesajı mümkün olan tüm medya bültenlerinde paylaşmalarını istiyoruz.

 

GÜLEN HAREKETİNİ TEŞHİR EDELİM
Anonymous her zaman dünya genelinde bilginin özgür akışından, insan haklarından, ifade özgürlüğünden ve demokrasiden yana olacaktır. Kalemin kılıçtan keskin olduğunu kanıtlamanın vaktidir. İnternet ve tüm dünyanın gazetecileri, sizlerin yanınızdayız. Bizimle birlikte tepki göstermenizi ve yozlaşmış Gülen hareketi ve gerçek amaçlarını ortaya koymanızı bekliyoruz. Küresel farkındalığın yükseltilmesini istiyoruz. Çocuklarımızı yanlış bilgi verenlerden kurtarmanızı istiyoruz. Kamuoyunun yozlaşmasına olanak verenlerden hesap sormanızı istiyoruz. Dost Anonymous üyeleri bu mesajı olabildiği kadar fazla medya bültenine yaymaya yardım etmeyi sürdürecektir.


KİM BUNLAR?
Anonymous 2003 yılında 4chan’de yayılmaya başlayan ve kendiliğinden büyüyen bir siber-aktivizm grubu. Kimliğini gizleyen birçok internet kullanıcısından oluşan bu grup, özellikle internet üzerinde serbest bilgi paylaşımının ve iletişimin engellendiği durumlarda toplu siber-eylemler gerçekleştiriyor.

Hareket ilk başta bir hedefe yönelik eğlence olarak başlasa da 2008′den sonra internet özgürlüklerini kısıtlayan devlet ve kurumlara karşı protesto ve duruşlarıyla uluslararası alanda ‘demokrat-hackerlar’ olarak algılanmaya başladı. Anonymous, ABD’nin gizli diplomatik belgelerini yayımlayarak küçük çaplı krizlere yol açan WikiLeaks’e de destek vererek başarısında önemli rol oynadı.

Dünyanın pek çok yerinden demokrat hackerların katıldığı ağda belirgin bir hiyerarşi bulunmuyor. Gruba destek vermek isteyenler, ücretsiz bir botnet yazılımını indirerek bilgisayarlarını Anonymous saldırılarında birer nefer haline getirebiliyor. Şu anda Anonyomus botnetinde 90 bine yakın bilgisayar olduğu tahmin ediliyor. Grup iki temel kurala sahip: Kimliğin gizli kalacak ve yalnızca ortak belirlenen hedefe birlikte saldıracaksın.

İşte Fethullah Gülen'le ilgili o video:

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER