HDP’li Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, gazeteci Seyhan Avşar’ın, Halk TV'de yayımlanan "Çakıcı için kurşun atan tetikçi eroinle yakalanmış: İfadesinde yok yok" başlıklı haberiyle Alaattin Çakıcı’nın adamlarından Barış Duyu’nun 16 kilo eroinle yakalandığını ve ifadesinde uzun yıllardır istihbarata çalıştığını yazdığı için tehdit edildiğini aktardı.

Oya Ersoy önergesinde, Kısadalga.net muhabiri Hale Gönültaş’ın ise geçtiğimiz yıl İstanbul’da düzenlenen baskın ile gözaltına alınan IŞİD mensubu bir kadının, elinde bıçakla şeriata karşı çıkanları ölümle tehdit ettiği görüntülerin İstanbul Başakşehir Millet Bahçesi’nde çekildiğini haberleştirmesi nedeniyle Tevhid Grubu tarafından tehdit edildiğine yer verildi.

"Hale Gönültaş ve Seyhan Avşar’da mesleklerini yaptıkları ve hakikati yazdıkları için tehdit edilmektedir. Özellikle kadın gazetecilerin ciddi baskılara uğradıkları ortayken Avşar ve Gönültaş’a yönelik tehditler araştırılmalı ve önlem alınmalıdır" diyen Oya Ersoy, Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

- Seyhan Avşar ve Hale Gönültaş’a yönelik tehditler üzerine iki kadın gazetecinin can güvenliğinin sağlanması için önlem alınmış mıdır?

- Avşar ve Gönültaş’ı tehdit eden kişilerin kimliklerinin tespiti, kimlerle çalıştığı, örgütsel bağlantılarının ortaya çıkarılması ve cezalandırılmalarına ilişkin soruşturma başlatılmış mıdır? Haklarında bir yakalama kararı çıkarılmış mıdır?

- Gazetecilerin mesleklerini yaptıkları için tehdit edilmelerinin önlenmesi için herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır?