Araştırmaya göre Cumhur İttifakı ve Tayyip Erdoğan oylarını bir miktar artırmış gözüküyor.

Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi (TEAM)  Ocak ayının ikinci haftası tamamladığı araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

Araştırma, Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kayseri, Samsun, Trabzon ve Van’da 1594 kişi ile yüz yüze gerçekleştirildi.

Ankete göre kararsız oylar dağıtılmadan önce AK Parti'nin oy oranı 32.1, CHP'nin oy oranı 22.3 olarak hesaplandı. HDP yüzde 10.3, İYİ Parti yüzde 10 oy alırken MHP baraj altında kaldı.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonraki oy oranları ise şöyle oldu:

AK Parti: 38.2

akp-37

CHP: 26.4

CHP -1

İYİ Parti: 12

meral akşener -5

HDP: 11.8

sancar-5

MHP 7.6

bahcelı-10

Diğer: 4.1

Kasım ayı ile karşılaştırıldığında, Cumhur İttifakı'nın oyları yüzde 43.9’dan yüzde 45.8’e yükselmiş, kararsız ve protesto oyların toplamı yüzde 18.7’den yüzde 15.3’e düşmüş olarak hesaplandı.

Kararsızların azalması ve AK Parti’ye dönmeleri sonucunda CHP'nin oy oranı da 1.8 puan gerilemiş olarak görüldü.

Verilere yönelik TEAM'ın değerlendirmeleri şöyle:

Gözden kaçırmayın

Gezi tutuklarının aileleri Milletin Sesi mitinginde: Gezi bu ülkenin sönmeyecek umududur Gezi tutuklarının aileleri Milletin Sesi mitinginde: Gezi bu ülkenin sönmeyecek umududur

Uzun zamandır düşme eğiliminde olan Cumhur ittifakı oylarında kısa zamanda gerçekleşen toparlanma, ittifaktan uzaklaşma eğilimdeki seçmenlerin geri dönüş potansiyeline işaret ediyor.

Erdoğan’a destek, kararsızlar dağıtılmadan yüzde 37.9. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra Erdoğan’ın oy oranı, Cumhur İttifakı’nın oyuna denk: yüzde 45.6.

Kasım ayına göre: Erdoğan’a destekteki artışa kararsızlardaki artış da eşlik edince, muhalefetin adayına destek 5 puanın üzerinde gerilemiş. Muhalefete yönelik 2021’in ikinci yarısında giderek yükselen ilgi kısmen azalmış görünüyor.

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı görevini ne kadar iyi yapabildiğine dair seçmenin 10 üzerinden yaptığı değerlendirmede, Kasım ayında ilk kez 5’in altına düştüğünü ve geçer not alamadığını gözlemlemiştik. Seçmenin Erdoğan’a notu, toparlanmaya rağmen halen 5’in altında.

Kasım’da Erdoğan’ın seçimi kaybedeceğini düşünenler ilk kez yüzde 50’nin üzerinde idi. Ocak’ta Erdoğan kazanır diyenler yeniden yüzde 50’nin üzerine çıkmış durumda.

Seçmenlerin büyük çoğunluğu ekonominin kötüye gittiği ve geçmişe göre daha kötü olduğu kanaatinde. Kasım ayında bu oran yüzde 75.5’i bulmuştu. Ocak ayında az da olsa bir değişim olmakla birlikte halen büyük çoğunluk ekonomik gidişatın kötü olduğunu düşünüyor: yüzde 68.6.

Seçmenler TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranına inanmıyor. Seçmenlerin sadece yüzde 18.5’i açıklanan oranın doğru olduğuna ikna olmuş. Seçmenlerin tahminlerine göre 2021 enflasyon oranı: yüzde 57.7. Bu oran AK Partili seçmenlere göre yüzde 54.2, MHP’lilere göre %49.3.