TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Medipol Üniversitesi’ne tahsis edilen TCDD Ankara Garı Kampusu’nda inceleme yaptı. Tarihi binaların Medipol Üniversitesi’ne tahsis edilmesi geçen yaz tartışmalara neden olurken toplam 49 bin 267 metrekarelik alanın Medipol Üniversitesi’nin kullanımına bırakıldığı belirtildi.

Birgün gazetesinde yer alan habere göre, Alanın önce Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredildiği ve Bakanlık’ın ise parseller üzerindeki kullanım hakkını Ankara Medipol Üniversitesine tahsis ettiği kaydedildi.

Gar alanının neredeyse yarısının Medipol Üniversitesi’nin kullanımına bırakıldığını vurgulayan HKMO Ankara Şube Yöneticisi Özgür Yanıt Kaya, “TCDD ile TOKİ arasında imzalanan anlaşmaya göre TCDD mülkiyetinde bulunan ve Ankara Gar bölgesinin neredeyse yarısını kapsayan bir alanda bulunan taşınmazlar üzerindeki muhdesatlarla beraber Maliye Hazinesine devredilerek oradan da Medipol Üniversitesi’nin kullanımına verilmiştir” diye konuştu.

TCDD'NİN BU ALANDA KAYBETTİĞİ YAPILARI TOKİ İNŞA EDECEK

TCDD’nin bu alan içerisinde yitirdiği yapılar, TOKİ tarafından farklı bölgelere yeniden inşa edileceğini belirten Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gar sahası sadece burada çalışan personelin veya yolcuların değil halkımızın ortak değerleri olan Atatürk Konutu, TCDD Demiryolu Müzesi ve Sanat Galerisi gibi yapıları da bünyesinde bulundurmaktadır.”

Mevcutta gözüken dört tane binanın Medipol Üniversitesi tarafından kullanıldığına dikkat çeken HKMO Ankara Şube Yöneticisi Mert Özdağ ise şunları söyledi:

“Protokolde yer alan maddeye göre TOKİ’ye devri gerçekleştirilen taşınmazların değeri TOKİ tarafından karşılanmak üzere; Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylı ekspertiz kuruluşlarına yaptırılacak değerleme sonrası TCDD adına yaptırılacak hizmet evi, misafirhane, kreş ve cami gibi yapıların yapımına ilişkin mahsuplaşmada kullanılacaktır. Daha rahat anlatmak gerekirse TCDD’ye ait bir taşınmaz SPK’ya göre değerlendirildiğinde çıkan bedel, TCDD’nin kullanımı için yapılacak yeni tesislerin giderleri ile karşılaştırılarak aradaki fark karşılıklı olarak taraflar tarafından ödenecek anlamına gelmektedir.

Alan karşılıklı protokolde imzalandığı şeklin dışına taşılmadığı çerçevede zaman konusunda herhangi bir sınırlama olmaksızın Medipol Üniversitesinin kullanımına bırakılmıştır.”